Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

loc de munca

este legal sa se desfaca contractul de munca anuntandute cu o zi inainte de desfacera contractului? daca nu ce pot face in acest caz.multumesc
1. Decizia de concediere poate fi contestata la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca dupa cum urmeaza :
- in termen de 30 de zile de la data comunicarii deciziei , daca este vorba despre desfacerea disciplinara a c.i.m.

- in termen de 45 de zile de la data la care cel interesat a luat cunoştinţă de măsura dispusă, daca este vorba măsurile unilaterale de încetare a contractului individual de muncă.

Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

2. Cu ce articol va inceta c.i.m.?