Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de incetare cim

daca am primit decizia de incetare a cim cu motive neintemeiete este pre tirziu sa ma adresez ITM-ului
ITM-ul nu are competenta de a constata sau nu legalitatea deciziei de incetare a c.i.m.

Singura autoritate din stat cu o astfel de competenta este Tribunalul in raza caruia domociliati sau aveti locul de munca.

Termenul de depunere a contestatiei la decizia de incetare a c.i.m. este :
- de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii deciziei , daca este vorba despre desfacerea disciplinara a c.i.m.

- de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunoştinţă de măsura dispusă, in cazul măsurile unilaterale de încetare a contractului individual de muncă.