Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reevaluare comisia de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reevaluare comisia de handicap

Buna ziua

Socrii mei sunt nevazatori si au certificate cu incadrare in gradul 1 de handicap,grav acccentuat,cu valabilitate"permanent" din anul 2007.In 2011 au fost la reevaluare si au primit acelasi certificat cu incadrare in gradul 1 de handicap,grav accentuat cu valabilitate"permanent"
Acum am primit iar un plic prin care trebuie sa mearga iar la comisie sa fie reevaluati.
Trebuie sa mearga iar la reevaluare?Am inteles ca cei care au certificat cu valabiliate "permanent" nu mai sunt obligati sa mearga la reevaluare.
Ce se intampla daca nu merg la reevaluare?

Multumesc
Mergeti la comisie si intrebati de ce este nevoie sa se prezinte daca are handicap permanent.
dsmihalea a scris:

Ce se intampla daca nu merg la reevaluare?

Daca nu merg la reevaluare ,vor inceta sa primeasca drepturile aferente L nr 448/2006
vand in vedere ca periodic survin modificari la norme si persista suspiciunea asupra acordarii temeinice a certificatelor de incadrare in grad de handicap,la anumite perioade sunt verificate persoanele detinatoare de certificate incadrare in grad de handicap
Sunt de notorietate situatiile mult mediatizate de persoane,chiar in numar mare a unor localitati care sunt detinatoare de certificate de nevazatori,dar..uni dintre acestia conduc vehicule....