Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului auto pe o perioada de 120 de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului auto pe o perioada de 120 de zile sau mai mare

Salutare,

Care este termenul maxim al suspendarii permisului auto in situatia prezentata mai jos:

Pentru depasirea vitezei din localitate cu dublul ei, permisul ti se suspenda pe o perioada de 90 de zile. Se inainteaza o contestatie catre judecatorie, procesul se judeca si primesti posibilitatea de a face apel. Nu faci apel si vrei sa mergi sa inchizi acest proces si sa predai permisul, fiind de acord cu cele scrise si avand posibilitatea de a sustine testul pentru reducerea pedepsei de la 90 de zile, la 30 de zile. Inainte de a preda permisul esti prins savarsind aceeasi fapta: depasirea vitezei legale in localitate cu 50 de km/h. Ti se retine permisul si primesti o dovada pentru 15 zile.

Cum se procedeaza mai departe? Cum poti sa inchizi procesul care este deja pe rol? Se mai poate sustine testul de redobandire si reducerea pedepsei? Se cumuleaza cele doua suspendari?

Multumesc,
In al doilea caz puteti contesta pv cu motivul ca va grabeati sa predati permisul in primul caz!;)

Sunt doua fapte separate, prin urmare nu veti beneficia de reducerea perioadei de suspendare in cel de-al doilea caz.

Art. 214. – hg1391
(2) Când o persoană căreia i-a fost reţinut permisului de conducere pentru o faptă
prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce, săvârşeşte în perioada în
care are drept de circulaţie o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea
exercitării dreptului de a conduce, se aplică distinct perioade de suspendare pentru fiecare
contravenţie.

In schimb puteti beneficia de reducerea la 30 de zile in primul caz prin sustinerea testului in cazul in care indepliniti conditiile art. 221 din HG1391

Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la
30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei
de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a
conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data
expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube
materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a
condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la
trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs
de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Daca treceti de test veti avea 30 zile+90 zile = 120 zile, in caz contrar 90+90=180 zile.

Buna ziua am permisul suspendat pentru 90 de zile motiv 115 in localitate dacă nu susțin testul se majorează cu 30 de zile sau il pot ridica la expirarea celor 90 de zile
Alex2289, ptr viteza nu se sustine test. Nu vrei reducere la 30 zile, nu il sustii, il ridici dupa 90 zile.

AVAND IN VEDERE SENTITA PENALA CU NR... DE LA DATA DE 07.10.2020 IN DOSARUL PENAL NR ..7.232.2020 AL JUDECATORIEI.. RAMASA DEFINITIVA LA DATA DE 27.10.2020
PRIN NEAPELARE SE STAB URM.
AMANA AP 8 LUNI INCHISOARE PW TERM DE SUPRAV. 2 ANI
IN CONFORMITATE CU DISP. ART 103.1.C SI ART 106.LIT B DIN ORD. GUV 195/2002 ,REPUBLICATA CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARW, S-A DISPUS SUAPENDAREA EXERCITARII DR DE A CONDUCE PE O PERIOADA DE 120 DE ZILE ,INCEPAND CU 08 08 2018.
AM PRIMIT ACEASTA SCRISOARE/INFORMARE AZI 03 .03.2021
TREBUIE SA SUSTIN EXAMEN?
AVEA DR
DUPA EXPIRAREA CELOR 120 DE ZILE
AVEAM DREPT DE CIRCULATIE IN TOT ACEST TIMP?
VA MULTUMESC
cyan a scris:

In al doilea caz puteti contesta pv cu motivul ca va grabeati sa predati permisul in primul caz!;)

Sunt doua fapte separate, prin urmare nu veti beneficia de reducerea perioadei de suspendare in cel de-al doilea caz.

Art. 214. – hg1391
(2) Când o persoană căreia i-a fost reţinut permisului de conducere pentru o faptă
prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce, săvârşeşte în perioada în
care are drept de circulaţie o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea
exercitării dreptului de a conduce, se aplică distinct perioade de suspendare pentru fiecare
contravenţie.

In schimb puteti beneficia de reducerea la 30 de zile in primul caz prin sustinerea testului in cazul in care indepliniti conditiile art. 221 din HG1391

Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la
30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei
de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a
conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data
expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube
materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a
condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la
trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs
de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Daca treceti de test veti avea 30 zile+90 zile = 120 zile, in caz contrar 90+90=180 zile.