avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie al doilea copil

Buna ziua.Sunt o mamica aflata in concediu crestere copil pana in nov 2009 cand ma voi intoarce la servici.Dar mai astept un copil care trebuie sa se nasca in apr 2010.Va rog sa-mi spuneti daca pentru al doilea copil voi beneficia de indemnizatia de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni.
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 08:56, 11 August 2009
Veti beneficia si pentru al doilea copil de indemnizatie in cuamtum de 85% din veniturile pe ultimele 12 luni si nu veti lua mai putin de 600 lei lunar
Indemnizatia pentru cresterea copilului se calculeaza in functie de veniturile realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii, in cuantum de 85% din media acestor venituri, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 4000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere al ii lea copil m.iorgov m.iorgov Buna ziua. Am si eu o nelamurire. In 03.08.2007, am nascut primul copil, iar pana in 01.01.2009 am avut o indemnizatie de 600 lei. Din 01.01.2009 am avut o ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de maternitate - cum se calculeaza in acest caz? Silvia  Aldea Silvia Aldea As dori sa aflu cum se procedeaza in cazul in care o persoana care a nascut si a beneficiat de concediul pentru cresterea copilului de pana la 2 ani si ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie maternitate Ioana28 Ioana28 Buna seara! As avea o nelemurire cu privire la aceasta \"lege a mamelor\"...am inteles ca indemnizatia se poate stabili, de la 1.ian.2009, ca fiind 85% din ... (vezi toată discuția)