Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie al doilea copil

Buna ziua.Sunt o mamica aflata in concediu crestere copil pana in nov 2009 cand ma voi intoarce la servici.Dar mai astept un copil care trebuie sa se nasca in apr 2010.Va rog sa-mi spuneti daca pentru al doilea copil voi beneficia de indemnizatia de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni.
Veti beneficia si pentru al doilea copil de indemnizatie in cuamtum de 85% din veniturile pe ultimele 12 luni si nu veti lua mai putin de 600 lei lunar
Indemnizatia pentru cresterea copilului se calculeaza in functie de veniturile realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii, in cuantum de 85% din media acestor venituri, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 4000 lei.