Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficii persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficii persoana cu handicap

Buna ziua,

Fratele meu are grad de handicap accentuat. As dori sa-l trimit la bazinul din localitate care tine de primarie, nu este privat. Poate beneficia de gratuitatea abonamentului de intrare, va rog?

Multumesc!
Facilitatile de care beneficiaza persoanrele detinatoare de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap sunt prevazute de disp L nr 448/2006
Autoritatea publica locala poate asigura bilete la tratament in unitati specializate cu care detine incheiat contract de colaborare
Singura autoritate care va poate emite raspuns concret la problema dv este serviciul specializat din primarie care cunoaste cu ce unitati de profil are incheiate raporturi juridice
Succes !
Art. 26 din Legea nr.448/2006 care reglementa anumite facilitati a fost abrogat de pct. 5 al alin. (1) al art. 502 din LEGEA nr. 227 din 8 septembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 688 din 10 septembrie 2015.
L nr 448/2006 actualizata
SECTIUNEA 1
Sanatate si recuperare
ART. 9
(1) Pentru protectia sanatatii fizice si mentale a persoanelor cu handicap, autoritatile
publice au obligatia sa ia urmatoarele masuri specifice:
a) sa includa nevoile persoanelor cu handicap si ale familiilor acestora în toate politicile,
strategiile si programele de dezvoltare regionala, judeteana sau locala, precum si în
programele guvernamentale de ocrotire a sanatatii;
b) sa creeze conditii de disponibilitate, respectiv de transport, infrastructura, retele de
comunicare, a serviciilor medicale si sociomedicale;
c) sa înfiinteze si sa sustina centre de reabilitare specializate pe tipuri de handicap;
d) sa creeze conditii pentru asigurarea tehnologiei asistive si de acces;
e) sa dezvolte programe de prevenire a aparitiei handicapului;
f) sa sprijine accesul la tratamentul balnear si de recuperare;
Ce prezentati dvs nu este o facilitate expres prevazuta de lege ...

@ Justitie1
... As dori sa-l trimit la bazinul din localitate care tine de primarie, nu este privat. Poate beneficia de gratuitatea abonamentului de intrare, va rog?

Ar trebui sa ne spuneti despre ce bazin este vorba ?
este vorba de bazinul de inot, iar cauza hadicapului este intarziere mintala.
Multumesc de ajutor!