Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Influenteaza stagiul complet de cotizare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Influenteaza stagiul complet de cotizare?

Buna ziua, va rog sa.mi spuneti daca o perioada de 6 ani lucrata in conditii grupa a II -a de munca inainte de 2001 influenteaza stagiul complet de cotizare,adica mai precis daca se adauga inca un an la stagiul de cotizare.Mentionez ca intentionez sa ma pensionez partial anticipat ,in cazul in care nu ma ajuta grupa a II-a pentru stagiul complet ma poate ajuta 1an de somaj? Multumesc in asteptarea raspunsului.
6 ani de grupa II aduc un stagiu aferent de 1 an si 6 luni.
1 an de somaj egal 1 an de stagiu.
Ambele situatii va ajuta.