Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Controlul accesului in bloc si cum functioneaza ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Controlul accesului in bloc si cum functioneaza interfonul

Locuiesc intr-un bloc care are o asociatie de proprietari. Recent s-au inceput lucrarile de reabilitare termica (platite de primarie), si, printre altele s-au inlocuit usile de la intrare in bloc.
La ultima adunare s-a mentionat tangential faptul ca dupa inlocuirea usilor vor trebui montate incuietori noi pt. instalatia de interfon si ca vor exista niste costuri. Nu s-a discutat nimic privind aspecte tehnice si functionale ale noilor incuietori.

Administratorul a decis unilateral (prin ceea ce a comandat la firma de interfoane) ca accesul in bloc sa se faca astfel:
- pentru iesire : sa se apese un buton care deblocheze o incuietoare actionata electric
- pentru intrare : sa se foloseasca un token electronic de tip contactless, pe baza caruia instalatia deblocheaza incuietoarea actionata electric.
- sa nu mai existe chei mecanice

Am informat administratorul ca nu sunt de acord cu aceste aspecte legate de accesul la apartamentul proprietatea mea.
Nu sunt de acord cu refuzul accesului in bloc prin cheie mecanica.
Nu sunt de acord cu refuzul accesului in si din bloc prin mijloace care depind de disponibilitatea energiei electrice pentru a functiona.
Nu sunt de acord cu obligatia de a detine si purta la mine un token care poate fi copiat de la distanta, fara a intra fizic in posesia lui, fara ca eu sa fiu informat si sa mi se ceara acceptul. (proprietate intrinseca a acestui tip de token)
Am solicitat acces in bloc cu cheie mecanica.

Administratorul m-a refuzat cu violenta verbala si a amenintat cu violenta fizica (din pacate nu am avut martori in acel moment).

Peste cateva zile administratorul a anuntat ca va incuia usile blocului (cu noua instalatie).

Ce pot sa fac in aceste conditii?
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Administratorul de imobil este angajat al asociatiei cu limita de competenta de executie
Contactati presedintele de asociatie,detaliati aspectul
Este intemeiata solicitarea dv de a exista pe langa tokenul electronic pentru situatii speciale si cheie mecanica
Unele decizii se i-au in comitetl executiv nu poti sa convoci A. G. pentru doua trei sute de lei .
Daca aveti nemultumiri discutati cu presedintele de asociatie , adm. este un angajat la asociatie .
Cum poate fi copiat token-ul electronic de la distanta ?
@BEN46,
S-au cheltuit >2500RON pe incuietori si panouri de control al interfonului. Deci nu maruntis.
In alta ordine de idei, nu este vorba de ceva secundar precum "daca sa fie lampi aprinse permanent pe holul blocului sau cu senzor de miscare" ci este vorba de accesul la proprietatea fiecaruia.

Token-ul se citeste si programeaza electronic prin unde radio. Nu are nevoie de baterie doarece energia necesara functionarii sale este furnizata tot prin unde radio de catre dispozitivul cititor.
Se poate citi de la distanta, de la cativa mm pana peste 10m, in functie de aparatul cititor.
Inclusiv daca este in buzunar, portofel, poseta, geanta sau servieta.
Adriantot, moderator
Cu siguranta nu sunteti informat suficient de bine.
Pe langa acele tokenuri contactless, usa se poate deschide si cu cheia.
Nu exista sistem care sa nu permita si deschidere mecanica care sa nu depinda de curent electric.

Stati linistit, daca nu doriti sa folositi tokenul veti putea folosi cheia pentru a intra in bloc.