Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen de eliberare autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen de eliberare autorizatie de constructie

Salut
Nu stiu daca am postat unde trebuie
Intentionez sa construiesc o casa si cred ca am rasfoit internetul legat de autorizatia de constructie
Stiu ca termenul de eliberare a autorizatiei de constructie e de 30 zile si am citit pe internet ca daca se depaseste acest termen se prezuma a fi eliberata sau aprobata dar nu a indicat textul de lege.
rog pe cineva care cunoste acesta lege a constructiilor ce se intampla daca primaria nu elibereaza in termen de 30 zile autorizatia de constructie avand documentatia completa depusa?
pot sa ma adresez instantei in caz de depasire termen
mai intai solicitati un raspuns la motivul intarzierii, este posibil sa lipseasca "o hartie" si poate a fost sau nu comunicat acest fapt, un alt motiv ar putea fi expirarea CF de URBANISM.
Dupa ce aveti un refuz scris puteti lua masurile necesare.