Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la succesiune

Buna ziua,
Am urmatoare sitautie:Mama vrea sa dezbata taxa de sucesiune in urma decesului parintilor si al fratelui. Taxa se va dezbate impreuna cu matusa si cei 2 fii ai sai.
Va rog sa-mi spuneti daca mama poate renunta la succesiune, ca pamanturile sa le dobandim noi, copii ei, respectiv eu si fratele meu?
Mentionez ca matusa mea doreste un teren si o suma de bani din ceea ce se dezbate si noi suntem de acord. Dar incercam sa gasim o solutie ca mama sa ne lase noua terenurile fara sa mai facem acte de vanzare-cumparare.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns,
Multumesc,
Mama vrea sa dezbata taxa de sucesiune in urma decesului parintilor si al fratelui. Taxa se va dezbate impreuna cu matusa si cei 2 fii ai sai.

Revin cu urmatoarele precizari/completari:bineinteles ca ,mama poate renunta la mostenire conf.art.1.120 NCC.Conf.art.1.121(2)NCC"Partea renuntatorului profita mostenitorilor pe care i-ar fi inlaturat de la mostenire sau celor a caror parte ar fi diminuat-o daca ar fi acceptat mostenirea."Concret, partea care ar fi revenit mamei dvs.,prin renuntarea ei ,va revine dvs.

Art. 1121 alin. 1 NCC prevede ca
succesibilul care renunta este considerat ca nu a fost niciodata mostenitor.

Dupa parinti, dreptul la mostenire il au copiii (art. 975 NCC).
In speta, daca fratele mamei predecedat, are copii:
- dezbaterea succesorala a averii bunicilor : dreptul la mostenire il au 1/3 mama dv., 1/3 matusa dv. si 1/3 copiii fratelui decedat care culeg mostenirea in numele tatalui lor.
- dezbaterea succesorala a averii unchiului dv.: dreptul la mostenire il au doar copiii unchiului.
Daca fratele mamei predecedat, nu are copii:
- dezbaterea succesorala a averii bunicilor : dreptul la mostenire il are doar mama dv. si sora acesteia, in cote egale, de 1/2 parte. Daca mama renunta la dreptul la mostenire, intreaga avere succesorala a bunicilor va fi culeasa de matusa dv.
- dezbaterea succesorala a averii unchiului dv.: dreptul la mostenire il are doar mama dv. si matusa dv., in cote egale, de 1/2 parte (art. 976 alin. 2 si art. 981 alin. 1 NCC). Daca mama renunta la dreptul la mostenire, intreaga avere succesorala a fratelui va fi culeasa de matusa dv. ;)