Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Buna ziua!Am lucrat in Botosani cu carte de munca cu contributii platite de catre fabrica iar din 1993 nu am mai lucrat .Cartea de munca o am la mine.As vrea sa stiu daca pot sa-mi platesc perioada din urma nelucrata din 1993 pentru a avea vechime in munca?Unde trebuie sa ma adresez?Acum lucrez in Italia ca ingrijitoare batrani si am posibilitatea sa-mi platesc vechimea.Multumesc!
Nu aveti cum sa achitati ceva din urma, intrucat contributia asigurarilor sociale nu se poate plati retroactiv.
@Stelacorneanu
Vechimea in munca este data de un contr de munca, iar contributile le achita angajatorul.
Daca din 1993 nu ati mai lucrat nu puteti beneficia de vechime in munca.
Din 2001 legiuitorul distinge intre vechime in munca si stagiu de cotizare (perioada pt care s-a achitat CAS).
In cazul dvs, pt a avea stagiu de cotizare puteti incheia un contract de asigurare la Casa de Pensii si veti plati lunar CAS, in cuantum de minim 247 lei, pentru un venit minim asigurat de 938 lei (35%din salariul mediu pe economie: 2681 lei).
O completare:

Contractul de asigurare nu se poate incheia retroactiv, el isi produce efectele de la data semnarii.