avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Program incasari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Program incasari

Buna ziua,
Doresc sa stiu cum pot rezolva problema programului de lucru de la asociatia de proprietari. Mentionez ca de 2 le rog insistent pe d-nele de la asociatie sa schimbe programul de lucru, in conditiile in cae acesta era lunea de la 10 la 12 (program pt pensionari si proaspete mamici). Intre timp l-au schimbat, tot lunea, dar de la 11 la 12.
Am cerut si contul asociatiei pentru a-mi putea achita si eu intretinerea ca orice alt locatar, lunar, dar am fost refuzata din diverse motive de fiecare data. Azi am lasat cerere (am cerut nr de inregistrare) pentru aflarea contului. M-am saturat sa apar cu rosu pe lista in fiecare luna si sa le platesc lor penalizari. Va intreb, legal nu se poate face nimic in privinta asta? Sa fie programul seara si mai lung, ca pana la arma sunt platiti de noi. Cine poate trece pe la asociatie lunea dimineata? Cine nu are loc de munca, banuiesc
Multumesc anticipat pt raspunsuri
Cel mai recent răspuns: ceau , utilizator 17:27, 26 Aprilie 2016
vad ca ati rezolvat: le trimiteti bani in cont bancar.
Simplu.
Contul bancar trebuie afisat la avizier. Nu este secret. In acel cont pot face plati toti cei care nu pot ajunge in timpul programului de incasari la asociatie.

Programul de incasare al asociatiei trebuie sa fie macar o zi pe saptamana si in orele dupa-amiezii, spre seara, atunci cand vin acasa si cei care lucreaza in privat.
nu am rezolvat
abia am cerut in scris prezetarea contului bancar sa pot face transferul
potrivit legii, am de asteptat raspunsul lor
sunt curioasa ce vor motiva de data aceasta

perfect adevarat ce spuneti elga50, dar la avizierul nostru nu e trecut contul, nu a fost trecut niciodata, iar in legatura cu programul mi s-a spus ca doar atunci pot doamnele sa vina
daca ele doar atunci pot sa vina, si sunt platite din banii locatarilor, eu trebuie sa ma invoiesc de la munca sa imi platesc datoriile? nu locuieste nimeni cu mine care sa se poata duce in acest interval orar. Iar daca ele nu pot modifica programul, au datoria sa imi prezinte contul pentru a nu mai ramane restanta. Dar nu fac acest lucru si abuzeaza de naivitatea pensionarilor din bloc, iar noi, cei tineri, putini fiind, trebuie sa inghitim
Ultima modificare: Marți, 26 Aprilie 2016
Adriantot, moderator
amvirdan a scris:

vad ca ati rezolvat: le trimiteti bani in cont bancar.



Nu a rezolvat,deoarece initiatorul topicului a precizat concret
Azi am lasat cerere (am cerut nr de inregistrare) pentru aflarea contului.

Solutionare
1-Rugati un vecin sa preia c/v intretinere sa o depuna la asociatie si sa va returneze chitanta
2-Solicitati presedintelui de asociatie sa dispuna program accesibil tuturor locatarilor
Buna Sera,

Imi aduc aminte de platile catre CEZ acum 10 - 15 ani venea un incasator si incasa la usa...Daca nu erai acasa ramaneai restant, apoi s-au mai schimbat lucrurile au aparut bancile. Si totul s-a rezolvat. Plata la banca este o solutie usoara, comoda, mai ales in ziua de astazi. Peste cativa ani va acesta va fii viitorul, atunci cand pensionari care nu au ce face, decat sa plateasca facturi, nu vor mai fi sau se vor emancipa. Pana atunci pensionari fac legea si sunt foarte refractari la schimbare. Cred ca ar trebui sa primeasca o pauza.
Toate asociatiile trebuie sa aiba un cont bancar mai ales in prisma in care aveti sau strangeti bani pentru reparatii.
Si nu prea sunt de acord cu "ynocentta" sa afiseze contul bancar al asociatiei sa poata fi utilizat, sunt asociatii care au renuntat la programul de incasari oameni merg la banca depun intretinerea cand pot, cum pot si cand vor ei, nemai fiind restrictionati de un program de incasari. Dar aici ajungem iarasi la pensionari care daca nu vine administratorul ..... el ce mai face dac nici incasari nu face....
Va doresc succesuriiiiiii................cu varsta a 3 a, e greu.....
Hi Hi ....
Ultima modificare: Luni, 25 Aprilie 2016
ceau, utilizator

Alte discuții în legătură

Comisioane banca incasari si plati (asociatie proprietari) Almaris Almaris Am o nelamurire legata de comisioanele percepute de banca la care asociatia are deschis cont. Mai exact modul de repartizare a acestora pe lista de plata. ... (vezi toată discuția)
Comision bancar marianionescu1 marianionescu1 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti cine trebuie sa platesca comisionul aferent de depunere si de incasare, in cazul in care un proprietar face plata ... (vezi toată discuția)
Intretinere depusa la cec prin virament goby goby Buna ziua! Un proprietar motivand ca nu ajunge la timp sa plateasca intretinerea conform orarului de incasari, solicita sa i se dea contul asociatiei de la ... (vezi toată discuția)