Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Program incasari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Program incasari

Buna ziua,
Doresc sa stiu cum pot rezolva problema programului de lucru de la asociatia de proprietari. Mentionez ca de 2 le rog insistent pe d-nele de la asociatie sa schimbe programul de lucru, in conditiile in cae acesta era lunea de la 10 la 12 (program pt pensionari si proaspete mamici). Intre timp l-au schimbat, tot lunea, dar de la 11 la 12.
Am cerut si contul asociatiei pentru a-mi putea achita si eu intretinerea ca orice alt locatar, lunar, dar am fost refuzata din diverse motive de fiecare data. Azi am lasat cerere (am cerut nr de inregistrare) pentru aflarea contului. M-am saturat sa apar cu rosu pe lista in fiecare luna si sa le platesc lor penalizari. Va intreb, legal nu se poate face nimic in privinta asta? Sa fie programul seara si mai lung, ca pana la arma sunt platiti de noi. Cine poate trece pe la asociatie lunea dimineata? Cine nu are loc de munca, banuiesc
Multumesc anticipat pt raspunsuri
vad ca ati rezolvat: le trimiteti bani in cont bancar.
Simplu.
Contul bancar trebuie afisat la avizier. Nu este secret. In acel cont pot face plati toti cei care nu pot ajunge in timpul programului de incasari la asociatie.

Programul de incasare al asociatiei trebuie sa fie macar o zi pe saptamana si in orele dupa-amiezii, spre seara, atunci cand vin acasa si cei care lucreaza in privat.
nu am rezolvat
abia am cerut in scris prezetarea contului bancar sa pot face transferul
potrivit legii, am de asteptat raspunsul lor
sunt curioasa ce vor motiva de data aceasta

perfect adevarat ce spuneti elga50, dar la avizierul nostru nu e trecut contul, nu a fost trecut niciodata, iar in legatura cu programul mi s-a spus ca doar atunci pot doamnele sa vina
daca ele doar atunci pot sa vina, si sunt platite din banii locatarilor, eu trebuie sa ma invoiesc de la munca sa imi platesc datoriile? nu locuieste nimeni cu mine care sa se poata duce in acest interval orar. Iar daca ele nu pot modifica programul, au datoria sa imi prezinte contul pentru a nu mai ramane restanta. Dar nu fac acest lucru si abuzeaza de naivitatea pensionarilor din bloc, iar noi, cei tineri, putini fiind, trebuie sa inghitim
Adriantot, moderator
amvirdan a scris:

vad ca ati rezolvat: le trimiteti bani in cont bancar.

Nu a rezolvat,deoarece initiatorul topicului a precizat concret
Azi am lasat cerere (am cerut nr de inregistrare) pentru aflarea contului.

Solutionare
1-Rugati un vecin sa preia c/v intretinere sa o depuna la asociatie si sa va returneze chitanta
2-Solicitati presedintelui de asociatie sa dispuna program accesibil tuturor locatarilor
Buna Sera,

Imi aduc aminte de platile catre CEZ acum 10 - 15 ani venea un incasator si incasa la usa...Daca nu erai acasa ramaneai restant, apoi s-au mai schimbat lucrurile au aparut bancile. Si totul s-a rezolvat. Plata la banca este o solutie usoara, comoda, mai ales in ziua de astazi. Peste cativa ani va acesta va fii viitorul, atunci cand pensionari care nu au ce face, decat sa plateasca facturi, nu vor mai fi sau se vor emancipa. Pana atunci pensionari fac legea si sunt foarte refractari la schimbare. Cred ca ar trebui sa primeasca o pauza.
Toate asociatiile trebuie sa aiba un cont bancar mai ales in prisma in care aveti sau strangeti bani pentru reparatii.
Si nu prea sunt de acord cu "ynocentta" sa afiseze contul bancar al asociatiei sa poata fi utilizat, sunt asociatii care au renuntat la programul de incasari oameni merg la banca depun intretinerea cand pot, cum pot si cand vor ei, nemai fiind restrictionati de un program de incasari. Dar aici ajungem iarasi la pensionari care daca nu vine administratorul ..... el ce mai face dac nici incasari nu face....
Va doresc succesuriiiiiii................cu varsta a 3 a, e greu.....
Hi Hi ....
ceau, utilizator