Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare nume salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare nume salariat

Buna ziua
Un salariat si-a schimbat numele si ca dovada a adus doar cartea de identitate.
Este suficienta aceasta pentru a-i face act aditional la contractul de munca sau trebuie si sentinta de la tribunal.
Multumesc
Este suficienta cartea de identitate, si dpmdv si o decizie a angajatorului, nu neaparat act aditional.
Nu se intocmesc nici decizie si nici act aditional .

Salariatul va comunica angajatorului rintr-o adresa schimbarea numelui la care va atasa copie de pe C.I.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Nu se intocmesc nici decizie si nici act aditional .

Da? Si operatorul care completeaza revisalul pe ce baza opereaza modificarea, pe baza adresei dintre salariat si angajator? Sa consideram astfel ca salariatul da dispozitii catre persoana desemnata cu revisalul?
Nu. Consider ca este nevoie de un inscris emanat de la organul de conducere, iar acel inscris este in cazul de fata o decizie (legal vorbind).
Legal vorbind nu se emite nicio decizie .

Modificarea numelui angajatorului sau a denumirii societatii nu necesita acordul celeilale parti, prin urmare modificare a se va face in baza instiintarii din partea in cauza.