Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile părinteşti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile părinteşti

Am avut o relație în care a rezultat două fetițe minunate.
Persoana cu care am stat a venit în tară(românia) ,ea lucuia de câți va ani în spania.Este cetăteană româncă.
Am avut o relație în care avem două fetițe,după ce sa nascut fetițele am intrat eu în indeminzția de crestere a copii lor pănă în doi anii,mama fetelor nu avea dreptul de a intra pentru că nu lucra.
După 6 luni am venit aici în spania la bunica fetițelor pentru o anumită perioadă de timp, cum ea a trăit mai mult aici în spania ,am decis deacord să venim şi să îşi caute de muncă aici.
Mama ei nu era deacord cu relația noastră pentru că suntem veri primari,bine nu neam cunoscut de loc ,cum tatăl ei nu mai erau înpreună cu mama ei sa rupt de când eram foarte mici relația ca neamuri.
Când am fost înpteună neam îndrădostit unul de celălalt şi am decis să fim înpreună atât eu ,încât şi ea.
Mama mea şi tatăl ei a fost deacord cu relația nostră dar mama ei nu de când am ajuns aici în spania după puțin timp (o săptamână) a încercat să ne desparte cautând diverse motive care cauta să ne despartă.
Am suportat pe mama ei si pe fratele ei foarte mult tinp pentru că eram singur şi martor nu aveam cu ma tratau şi cum ma jigneau.
La un momendat a reusit să tragă pe fica ei de partea lor,eu tot timpul am stat cu fetele mele şi aveam grijă de ele pentru că nu aveam cu cine să le las.
Eu nu lucrez aici pentru că tot timpul am stat cu fetițele mele şi lucram la negru la cartoane.
Nu ma ajutat că pot să am acte aici ,eu nu stiu cum pot să am acte şi ce am de facut.
După ce să dătat indemizatia de crestere a copiilor trebuia să ma întorc la postuk de muncă din tara.
Dar nu mam întors că relația nostră nu era sfârsită şi am continuat să locuiesc aici.
Mama ei şi fratele ei sau mutat (mama ei a plecat internă fară contract şi fratele ei a plecat în altă chirie ,bine doar o cameră.
În ciuda ceea ce sa întâmplat eu nu am interzis să vorbească cu mama ei si cu fratele ei.
Ei tot a încercat să ne despartă si pana la urma si au reusit.
Mama fetelor vrea să stau doar cu fetele şi să afuc banii în casa fara să am un loc de mună ,desi puneam banii în casă făcând cartoane.
Mama fetelor vroia să fie liberă şi foar eu să ma ocup de ele,pleca din casă la orice oră si vinea la fel.
A fost şi la 12 noaptea si vinea pe la 3 dimineața.
De curând şi mama mea a venit aici în spania dar doar pentru câteva luni,atunci eram încă înpreună.
Mama vazut şi ea ceea ce este şi ce se întâmplă aici.
Acum mă voi întoarce în tară cu mama mea.
Alocația de copii peste 2 ani încă primesc pe numele meu pe domiciliu pe care lucuiesc şi care atat copii sunt înregistrați şi chiar şi mama fetițelor.
As avea o întrebare :
Vreau să deschid un proces în instanță şi să solicit să îmi fixeze banii pe care teebuie să îi dau la fetițele mele şi dreptul de a avea ore de vizită.
Pasaportul lui fetițe expiră în iunie 2017.
Ar fi să fie obligată să vină cu fetițele în tară ca să am ore de vizită sau eu trebuie să ma deplasez în spania ca să le văd.
Pasaportul a fost eliberat pe baza semnări a ambilor parinți.
La eliberarea unui alt pasaport mai este nevoie de semnătura mea pentru a fi creat?Desi ei va merge cred că la ambasadă.
Eu meam cerut fetițele dar mama lor nu a vrut să audă asa ceva.
Cum pot să îmi apar drepturile părintesți şi dacă voi putea acționa în instanță.
Fetele sunt le ea dar nu are o decizie de la judecată să ateste la ea rămâne copii.
Vă rog să ma ajutați cu câteva informați.
Voi consulta şi un avocat când voi ajunge în tară.
Mama ei a spus că nu vrea banii le la mine şi să ne desparțim amiabil.
Dar vreau să îmi apar copii şi stiu că acest loc unde se află nu este un mediu bun pentru a creste copii.
Am uitat să precizes fratele ei atat timp cât a stat aici cu noi a fumat droguri chiar în fata fetelor mele.
Pe balcon şi usa era dezchisă şi fetele mai intrau şi pe balcon.
Îmi pasă în ce mediu creste copii mei..
Pentru pasaport, are nevoie de acordul dvs sau de o hotarare a instantei.

Vreau să deschid un proces în instanță şi să solicit să îmi fixeze banii pe care teebuie să îi dau la fetițele mele şi dreptul de a avea ore de vizită.

Dar vreau să îmi apar copii şi stiu că acest loc unde se află nu este un mediu bun pentru a creste copii.

Ce doriti mai exact ?

Ar fi să fie obligată să vină cu fetițele în tară ca să am ore de vizită sau eu trebuie să ma deplasez în spania ca să le văd.

va duceti dvs daca vreti sa le vedeti sau pot fi trimise la dvs in vacante.
Eu nu sunt deacord că refacă pasaportele la fetițe,cred că este un loc mai bun aici în romănia.
Da dar fetele au 2 ani şi 3 luni.
Alocația a lui fete este pe numele meu şi o primesc eu în tară.
Bine ,am ridicat-o pentru ca sunt aici în spania.
Am să ma fuc la casa județiană de inspectie socială si am să vorbesc cu privire la alocația a lui fete.
Acordul meu cu privire la pasaport ,nu sunt deacord cu refacerea lor.
Când au fost facute eram înpreună,nu suntem luați şi nu are nici un act să justifice că fetele sunt încredințate ei
adrianlich a scris:

Eu nu sunt deacord că refacă pasaportele la fetițe,cred că este un loc mai bun aici în romănia.

ce-are pasaportul cu locul mai bun din Romania?
deci, pana la urma, vreti ca domiciliul fetelor sa fie la dvs?

adrianlich a scris:

Acordul meu cu privire la pasaport ,nu sunt deacord cu refacerea lor.

de ce?

e dreptul dvs sa va opuneti reinnoirii pasaportului, asa cum e dreptul mamei sa se adreseze instantei pt a obtine o suplinire a acordului si stabilirea domiciliului copiilor in strainatate.