Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de imputare - demisie, neprezentare in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de imputare - demisie, neprezentare in preaviz

Buna ziua, am si eu nevoie urgent de un raspuns pentru a clarifica o situatie.Am un salariat care a plecat fara efectuarea celor 20 de zile lucratoare de preaviz, am vorbit cu el si a zis ca el nu doreste sa mai stea, acesta lucreaza intr-o tara straina si beneficiaza de diurna.Nu am aprobat demisia si am fost sfatuita sa ii fac convocare pe motiv ca lipseste in perioada preavizului plus o decizie de imputare pe suma care ar trebui sa o scad pentru cele 20 de zile de preaviz. Va rog sa imi spuneti daca acest lucru este legal si cum sa procedez.Multumesc
DENISA021, utilizator
buna ziua, o intrebare, se poate emite decizie de imputare dupa ce angajatul si a dat demisia?
Angajarea raspunderii patrimoniale se poate face si dupa ce un angajat si-a dat demisia.

Principalele modalitati de stabilire si recuperare a prejudiciului produs angajatorului sunt acordul partilor ori actiunea in justitie.
Cornel Vasile, Consilier juridic