Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare ajutor financiar nastere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare ajutor financiar nastere copil

Buna ziua,
In calitate de angajat al unei societati in al carei contract colectiv de munca se specifica faptul ca salariatii pot beneficia, la cerere, si de "un ajutor financiar acordat familiei egal cu ...., platit de societate, salariatului pentru nasterea fiecarui copil", as dori sa va intreb daca, conform acestui paragraf, pot beneficia de acest ajutor, avand in vedere ca nu sunt casatorit cu mama copilui insa copilul este recunoscut de mine, fapt ce reiese din certificatul de nastere.
Va multumesc
va rog sa mutati intrebarea intr-un topic mai potrivit daca considerati ca este cazul- multumesc
manu_el, utilizator
Depinde si de ce va intelege angajatorul prin familie . Cred ca era mai bine daca se stipula in loc de familie, salariatul ...

Art. 258 C.civ. - Familia
(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi, pe egalitatea acestora, precum şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea şi educarea copiilor lor.

(2) Familia are dreptul la ocrotire din partea societăţii şi a statului.

(3) Statul este obligat să sprijine, prin măsuri economice şi sociale, încheierea căsătoriei, precum şi dezvoltarea şi consolidarea familiei.

(4) În sensul prezentului cod, prin soţi se înţelege bărbatul şi femeia uniţi prin căsătorie.