Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs in casatie impotriva judecatorului de camera ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs in casatie impotriva judecatorului de camera preliminara?

Se poate exercita recurs in casatie impotriva solutiei de respingere a plangerii, art. 340 CPP?

Ar fi 2 aspecte care nu-mi sunt evidente privind admisibilitatea:

(art. 434 alin. 1) Hotararea atacata cu recurs în casaţie este pronunţata de Curtea de Apel, ca instanţa de control judiciar, in sensul ca in procedura art. 340, exercita controlul judiciar asupra solutiei procurorului, nu asupra unei solutii a instantei de fond.

(art. 438 alin. 1 pct. 8 C.pr.pen) 'în mod greşit s-a dispus încetarea procesului penal'
se aplica si la clasare... sau doar achitarii??
Nu stiu vechea lege... insa urmaream sa arat ca nu ar fi neindeplinita conditia prev. art. 434 alin. (1)... prin simplul fapt ca nu atac o decizie data de CA in apel,
Atata vreme cat scopul pt care a fost impusa acea conditie... e atins prin faptul ca atac o infractiune atat d grava, incat e de prima instanta CA.

Apreciez ca, citind teleologic norma legala, doar daca infractiunea ar fi fost de gravitate redusa, incat Tribunalul sa fie instanta de apel... doar atunci nu ar fi fost indeplinita conditia. Nu si in cazul de fata!
Nu stiu ce ati inteles dvs, dar CA judeca apelurile impotriva hotararilor penale pronuntate in prima instanta de judecatorii si tribunale.
Tribunalul nu solutioneaza niciodata cai de atac????

Ce chestie! Atunci CA solutioneaza toate apelurile, inclusiv la furturi din buzunar?
Pe cale de consecinta, hotul de buzunar poate sa promoveze recurs in casatie la ICCJ???
Cam asa ceva.
Nu se poate asa ceva... e profund gresit! Atunci ce rost mai are sa fie separat Tribunalul de Judecatorie?
Trebuie sa fie cum zic eu... insa nu se potriveste cu litera legii.