avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs in casatie impotriva judecatorului de camera ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs in casatie impotriva judecatorului de camera preliminara?

Se poate exercita recurs in casatie impotriva solutiei de respingere a plangerii, art. 340 CPP?

Ar fi 2 aspecte care nu-mi sunt evidente privind admisibilitatea:

(art. 434 alin. 1) Hotararea atacata cu recurs în casaţie este pronunţata de Curtea de Apel, ca instanţa de control judiciar, in sensul ca in procedura art. 340, exercita controlul judiciar asupra solutiei procurorului, nu asupra unei solutii a instantei de fond.

(art. 438 alin. 1 pct. 8 C.pr.pen) 'în mod greşit s-a dispus încetarea procesului penal'
se aplica si la clasare... sau doar achitarii??
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 18:31, 3 Mai 2016
Nu stiu vechea lege... insa urmaream sa arat ca nu ar fi neindeplinita conditia prev. art. 434 alin. (1)... prin simplul fapt ca nu atac o decizie data de CA in apel,
Atata vreme cat scopul pt care a fost impusa acea conditie... e atins prin faptul ca atac o infractiune atat d grava, incat e de prima instanta CA.

Apreciez ca, citind teleologic norma legala, doar daca infractiunea ar fi fost de gravitate redusa, incat Tribunalul sa fie instanta de apel... doar atunci nu ar fi fost indeplinita conditia. Nu si in cazul de fata!
Nu stiu ce ati inteles dvs, dar CA judeca apelurile impotriva hotararilor penale pronuntate in prima instanta de judecatorii si tribunale.
Tribunalul nu solutioneaza niciodata cai de atac????

Ce chestie! Atunci CA solutioneaza toate apelurile, inclusiv la furturi din buzunar?
Pe cale de consecinta, hotul de buzunar poate sa promoveze recurs in casatie la ICCJ???
Cam asa ceva.
Nu se poate asa ceva... e profund gresit! Atunci ce rost mai are sa fie separat Tribunalul de Judecatorie?
Trebuie sa fie cum zic eu... insa nu se potriveste cu litera legii.

Alte discuții în legătură

Cine judeca calea de atac oltul oltul conform noului cod penal este o singura cale de atac....intr un dosar de inselaciune care este calea de atac? apelul? si cine judeca? tribunalul sau curtea de ... (vezi toată discuția)
Curtea de casație și justiție bucurești ce rol are? Întreb, ... Antoninatrotea Antoninatrotea Curtea de casație și justiție București ce rol are? Întreb, pentru ca după ce am obținut o hotărâre definitiva la Curtea de apel Craiova, s a făcut ... (vezi toată discuția)
Diferenta apel si rcurs sperantagabi sperantagabi care este diferenta intre apel si recurs,unde se judeca apelul de cine ,si unde se judca rtecursul si cine il judeca ,cdica tot acael judecator Va multumesc! (vezi toată discuția)