avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista de intretinere

Cand 2 luni la rand (ianuarie 2016 si februarie 2016) listele de intretinere sunt scrise de mana administratorei, si afisate la avizier fara semnatura presedintelui si a unui cenzor, conform Legii 230/2007 si a Normelor Metodologice ale legii administratiei listele sunt valabile? Adica eu am voie sa contest listele de intretinere? Adica administratora care a calculat listele de intretinere nu este controlata de nici un cenzor si nici de presedintele scarii in care locui? Cine imi poate garanta ca lista este corect calculata?
Ba mai mult, nu calculeaza dupa cota parte indiviza.
Nu pune la avizier, facturile in fotocopie ale furnizorilor.
Nu explica corect atunci cand plateste o reparatia blocului..
Nu se ocupa de reparatia fatadei blocului caci apa de ploaie a inceput sa se infiltreze in placile blocului.
Putem sa cerem desfasuratorul fondului de reparatii (sa-l adca administratora din CEC Banck unde ea spune ca exista cei 4000 lei fondul de reparatii)?
Toate aceste intrebari nu-si gasesc raspunsul scris din partea administratorului. Nu vrea sa raspunda la nici o sesizare. Cum putem cere o expertiza contabila?
Cel mai recent răspuns: Psihosex , utilizator 00:21, 21 Aprilie 2021
georgeiuly a scris:

... Nu am primit nici o observatie.

Chiar daca nu ati primit nici o observatie, nu inseamna ca sunteti in legalitate. De ce va legati la cap daca nu va doare - aceasta este intrebarea.
In fine, treaba dvs., insa va recomand cu caldura sa-l ungeti presedinte pe dom' director, ca tot le are cu finantele...

Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2016
Adam Grecu, utilizator
Elenapusa a scris:
1. Toate sesizarile ajung la administrator care trebuie sa dea nr. la acea sesizare.

Toate sesizarile trebuie sa ajunga la presedinte. Discutati cu presedintele.
2. Noi ramanem fara raspuns caci de 3 ani de zile sesizarile raman la administrator,nu la presedinte.

In 3 ani de zile este imposibil sa nu va fi intalnit cu presedintele asociatiei.
3. Presedintele ia doar salariu de presedinte.

Nu. Presedintele nu ia salariu. Presedintele este acel membru al asociatiei pe care l-ati ales dumneavoastra in adunarea generala si care primeste pentru munca sa o indemnizatie aprobata in adunarea generala.
..tocmai ca fac parte din comisia de cenzor care conform legii 230 nu suntem 5, asa cum spune la lege.

Daca faceti parte din comisia de cenzori aveti la dispozitie toate parghiile, toate actele asociatiei, cunoasteti activitatea fiecarei persoane platite de asociatie... Dar e bine sa cunoasteti in primul rand legislatia. Spun asta pentru ca in legea 230/2007 nu se prevede nicaieri ca asociatia de proprietari ar fi obligata sa aiba o comisie de cenzori formata din 5 membri.
Cititi legea si va convingeti!
4.Iar administratora face ce vrea.Ma indoiesc caci presedintele a vazut lista de intretinere pe cele 2 luni.

Administartora face ceea ce-i spuneti dumneavoastra sa faca in conformitate cu legea si nu ceea ce vrea. Pai daca dumneavoastra ca cenzor va indoiti ca presedintele a vazut listele de plata, noi ce sa mai spunem!? Presedintele e plecat undeva si nu puteti sa-l intrebati, sa discutati cu el?
1. Administratora nu arata nimanui actele blocului pentru ca nu are o ordine in ele.
2. Vreau sa vad registrele de casa, de fond de reparatii, de rulment, etc.. nu doreste sa le arate nimanui. Eu am fost impotriva lor, iar restul locatarilor, care o cunosc de peste 40 de ani au ales-o. Cu toate ca ceva nu este in regula. Ce vreti sa va spun, intreb de fondul de reparatii si-mi raspunde sec ca nu ma intereseaza. Sta un geam spart la intrarea in scara blocului de la inceputul lunii martie si nu vrea sa-l puna.Cu toate ca exista fond de reparatii de 4000 lei. Ce parere aveti?
Presedintele ce parere are?
Daca sunteti impotriva tuturor nu o sa revolvati nimic. Cum de v-au ales cenzor daca nu va intelegeti cu nimeni?
Cenzorul trebuie ales pe criterii profesionale dovedibile si Onestitate si Calitati civice, nu pe simpatii, sau pe principiul "las ca nu intelegem noi".. altfel iese dezastru! Va spun din proprie experienta!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2021
Psihosex, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizari pentru intarzieri de plata!! eX3nna eX3nna Buna ziua, Incepand din luna iunie 2015, administratora blocului ne-a impus o taxa lunara de 100 lei pt a reface terasa. Aceasta nu era in baza niciunui ... (vezi toată discuția)
Tabelul cu cotele de intretinere se semneaza si de presedintele asociatiei ? Lidia2012 Lidia2012 In mod repetat, tabelul cu cotele de intretinere pe apartamente afisat, apare semnat NUMAI de administrator si de cenzor. Lipseste semnatura Presedintelui ... (vezi toată discuția)
Repartizarea costurilor cu reparatiile mihai_munteanuu mihai_munteanuu Buna ziua, intampin urmatoarea problema: Am observat pe lista de plata cate 30 lei pentru toate apartamentele scarii respective de bloc ca fiind de fapt ... (vezi toată discuția)