avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salariu

Buna seara. Va rog sa-mi suneti daca in cazul unei persoane in concediu de maternitate cu incepere din 31.03.2016,trebuie modificata si transmisa marirea de salariu din mai .Ba za de calcul ramane aceeasi pt. toata perioada ? Dupa incheierea celor 128 zile se suspenda CIM?Daca 31.03.2016 a fost pe cod 01,iar ce a urmat (din 01.04.2016) este pe cod 08 se modifica baza de calcul ?
Ce alte aspecte trebuie avute in vedere ?
Va multumesc pt. ajutor ! O seara buna !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:20, 10 Mai 2016
Nu se poate opera in REVISAL, majorarea unui salariu pentru un c.i.m. suspendat.
Nu cred ca am fost exlicita,deci reformulez;am un concediu medical pe cod 01 in 31.03,dupa care am continuare pe cod 08 aprilie si mai.Baza de calcul din martie ramane valabila si pt. aprilie,respectiv mai ? Dupa terminarea celor 128 zile pe cod 08 se suspenda contactul? Deoarece din mai salariul minim se modifica la 1250,intra si aceasta persoana la modificare salariu ?Va multumesc.
Da, se majoreaza salariul, dar baza de calcul a concediului medical ramane aceeasi.
Nu are cum sa opereze majorarea salariului , atat timp cat c.i.m.este suspendat.
Majorarea isi va produce efecte dupa terminarea concediului medical. Vedeti art.49 alin.6 C.mun.

Dupa terminarea celor 128 zile pe cod 08 se suspenda contactul?


Numai daca salariat/ul solicita acordarea CCC, atunci se va suspenda c.i.m. in bazaart.51 lit.a C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detasare fara suspendare ASUL28 ASUL28 Buna ziua va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: firma noastra detaseaza muncitori la alta firma pt.executare lucrari ,dar salariul, contributiile ... (vezi toată discuția)
Salariat decedat in timpul cm. Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Avem un salariat care a decedat ieri (03.04.2016).Concediu medical a adus pana la data de 31.03.2016.(mentionez ca avea 450 zile de concediu ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu brut - salariati in cm Alexandra Ilie Alexandra Ilie Buna dimineata , In situatia in care exista salariati in concedii medicale , exemplu gravide cod 08 sau concedii fara plata , dar si salariati suspendati, ... (vezi toată discuția)