Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... intoarcerea tinerilor acasa
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

intoarcerea tinerilor acasa

BUNA ZIUA!!!As dori sa va adresez o intrebare.....A fost promulgata legea privind intoarcerea tinerilor pana in 35 de ani.....adica legea care consta in plata de 500 de euro lunar pentru reintegrarea tinerilor plecati in strainatate si care vor sa si faca un rost acasa in romania.... o zi placuta
VIO78SER84, utilizator
Exista o propunere legislativa in parlament care nu a fost discutata pana in prezent. Se va discuta, probabil, in sesiunea viitoare (incepand cu septembrie), cand se apropie alegerile si parlamentarii voteaza tot ce este in favoarea alegatorilor, urmand ca cei care vin la guvernare sa se descurce cum or putea.
Propunerea este de 500 euro/ luna/ pe timp limitat, probabil maxim 6 luni, banii urmand a se vira de la bugetul Romaniei, nu al UE sau al tarii de unde ar urma sa se repatriaze cetatenii romani.
Sa vedem ce se va aproba, daca va trece propunerea legislativa.