Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul baza concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul baza concediu medical

Buna seara. Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza baza pt. un concediu medical initial (luna mai) daca in luna aprilie a mai existat un concediu medical initial.Va multumesc din suflet pt. ajutorul acordat. O seara buna !
La fiecare concediu medical initial baza de calcul este alta: media veniturilor efectiv realizate in cele 6 luni anterioare acordarii concediului medical.
Daca am fost in CCC si la reintoarcerea in campul muncii intervine un concediu medical , care sunt lunile care intra ca baza de calcul ? Multumesc anticipat.
sfarghiuelena

1. Daca intra in concediu medical in luna mai baza de calcul o constituie cele 6 luni anterioare (noiembrie - aprilie).

2. Daca in aprilie a fost in concediu medical i se ia in calcul venitul brut din indemnizatia de concediu medical

mamaluimatei:

1. Baza de calcul este formata din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu medical.

2. Pentru lunile in care ati fost in CCC aduceti adeverinta de la AJPIS cu veniturile din indemnizatia pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca exista CM initial in martie 10 zile si in aprilie 15 zile CM initial ,in baza de calcul pt. aprilie luam in calcul si cele 10 zile din martie ? Va multumesc.
1. Se iau in calcul toate veniturile din cele 6 luni anterioare lunii in care intra in concediu medical.

2. Daca intra in concediu medical initial in aprilie se ia in calcul si indemnizatia pentru concediu medical din martie.