avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul baza concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul baza concediu medical

Buna seara. Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza baza pt. un concediu medical initial (luna mai) daca in luna aprilie a mai existat un concediu medical initial.Va multumesc din suflet pt. ajutorul acordat. O seara buna !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:19, 19 Mai 2016
La fiecare concediu medical initial baza de calcul este alta: media veniturilor efectiv realizate in cele 6 luni anterioare acordarii concediului medical.
Daca am fost in CCC si la reintoarcerea in campul muncii intervine un concediu medical , care sunt lunile care intra ca baza de calcul ? Multumesc anticipat.
sfarghiuelena

1. Daca intra in concediu medical in luna mai baza de calcul o constituie cele 6 luni anterioare (noiembrie - aprilie).

2. Daca in aprilie a fost in concediu medical i se ia in calcul venitul brut din indemnizatia de concediu medical


mamaluimatei:

1. Baza de calcul este formata din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu medical.

2. Pentru lunile in care ati fost in CCC aduceti adeverinta de la AJPIS cu veniturile din indemnizatia pentru CCC.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Mai 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca exista CM initial in martie 10 zile si in aprilie 15 zile CM initial ,in baza de calcul pt. aprilie luam in calcul si cele 10 zile din martie ? Va multumesc.
1. Se iau in calcul toate veniturile din cele 6 luni anterioare lunii in care intra in concediu medical.

2. Daca intra in concediu medical initial in aprilie se ia in calcul si indemnizatia pentru concediu medical din martie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

concediu medical antoniax antoniax buna ziua, spuneti-mi va rog cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: m-am intors din CCC in 12 aprilie 2014 dar luna viitoare va trebui sa stau in CM ... (vezi toată discuția)
Calculul concediului medical dupa ccc - doi angajatori iuliacostea iuliacostea Va rog sa ma indrumati: cic mi s-a terminat in data de 4 martie (in 4 martie copilul meu a implinit 2 ani), trebuia sa incep serviciile (1 cu norma intreaga, ... (vezi toată discuția)
Calculul concediului medical cu 4 luni in care nu am avut nici un venit, din cele 6 hopeless1 hopeless1 buna ziua! Am tot citit ca pentru baza calculului concediului medical se iau 6 luni anterior intrarii in concediu dar cum se calculeaza atunci cand nu ai ... (vezi toată discuția)