avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Articolul 19 Legea 682/2002
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Articolul 19 Legea 682/2002

Buna ziua, spuneti-mi va rog frumos, mai este in vigoare articolul 19 /legea 682/2002 ?
"Art. 19.
Persoana care are calitatea de martor, in sensul art. 2 lit. a) pct. 1 si 2, si care a comis o infractiune grava, iar inaintea sau in timpul urmaririi penale ori al judecatii denunta sau faciliteaza identificarea si tragerea la raspundere penala a altor persoane care au savarsit astfel de infractiuni beneficiaza de reducerea la jumatate a limitelor pedepsei prevazute de lege. "

Stiam ca a fost sanctionat de Curtea Constitutionala.. Se mai pot face denunturi in baza acestui articol in prezent? sau este suspendat?
Cel mai recent răspuns: danpopescu20016 , utilizator 09:58, 18 Mai 2016
Din cate știu textul de lege nu este afectat și este în vigoare.
asa cred si eu,
are cineva alte pareri?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii aplicare art 16 legea 143/2000 aceeasi_v aceeasi_v O cunostinta de-a mea este in arest preventiv, cercetata pentru consum si trafic de droguri de mare risc. La momentul arestului a avut un avocat din oficiu, ... (vezi toată discuția)
Injumatatire pedepsa gemi gemi daca incadrarea este asta art. 329 alin. 1 şi 2, teza finală Cod penal, raportat la art. 65 alin. 1 şi 2 si În baza art. 12 alin. 1, raportat la art. 2 ... (vezi toată discuția)
Sentinta penala ROMANIAlibera ROMANIAlibera BUNA AS DORI SA STIU INTRO SENTINTA PENALA JUDECATORUL TRE SA MOTIVEZE TOATE CERERILE DEPUSE DE AVOCAT?INDIFERENT CA ADMITE SAU RESPINGE CEREREA?TRE SA ... (vezi toată discuția)