Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Articolul 19 Legea 682/2002
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Articolul 19 Legea 682/2002

Buna ziua, spuneti-mi va rog frumos, mai este in vigoare articolul 19 /legea 682/2002 ?
"Art. 19.
Persoana care are calitatea de martor, in sensul art. 2 lit. a) pct. 1 si 2, si care a comis o infractiune grava, iar inaintea sau in timpul urmaririi penale ori al judecatii denunta sau faciliteaza identificarea si tragerea la raspundere penala a altor persoane care au savarsit astfel de infractiuni beneficiaza de reducerea la jumatate a limitelor pedepsei prevazute de lege. "

Stiam ca a fost sanctionat de Curtea Constitutionala.. Se mai pot face denunturi in baza acestui articol in prezent? sau este suspendat?
Din cate știu textul de lege nu este afectat și este în vigoare.
asa cred si eu,
are cineva alte pareri?