Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cesionare creanta banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cesionare creanta banca

Buna ziua. Banca mi-a cesionat creditul in luna decembrie 2015 catre un srl. Ce pot face in aceasta situatie,tinand cont ca eu nu avem intreruperi de la plata,doar ca nu achitat toata rata lunar,ci doar o parte din ea. Nu vreau sa platesc acestei firme de recuperare creante. Ce se poate intampla? Va multumesc!
Spre știința dumneavoastră cei de la Cluj sunt doar un caz particular

MINUTA
întâlnirii reprezentanților Consiliului Superior al Magistraturii și ai Ministerului Justiției
cu președinții secțiilor specializate din cadrul curților de apel și ai tribunalelor specializate
Târgu Mureș, 22 mai 2014
I. Probleme în aplicarea Codului civil si a Codului de procedură civilă
1. Încuviinţarea executării silite a unui contract de credit, la cererea creditorului
cesionar al creanţei
Problema de drept pusă în discuție a vizat interpretarea dispoziţiilor art. 120 din O.U.G.
nr. 99/2006 privind instituţiile de credit si adecvarea capitalului, coroborat cu art. 1.396 C. civ.,
respectiv dacă transferul creanței implică sau nu și transmiterea caracterului de titlu executoriu.
Opinia agreată de majoritatea participanților a fost în sensul admisibilității cererii de
încuviințare a executării silite formulată de creditorul cesionar al contractului de credit bancar,
pentru motivele expuse în Decizia ICCJ nr. 3/2014.
Reprezentanții Curții de Apel Cluj și-au menținut opțiunea pentru punctul de vedere
potrivit căruia atributul executorialității nu se transmite, în toate situațiile, prin cesiunea
contractului de credit.
În vederea unificării practicii în această materie, s-a propus sesizarea Parchetului de pe
lângă Înalta Curte de Casație și Justiție în vederea promovării unui recurs în interesul legii.
Art. 1.578 – Comunicarea şi acceptarea cesiunii
(1) Debitorul este ţinut să plătească cesionarului din momentul în care:
a) acceptă cesiunea printr-un înscris cu dată certă;
b) primeşte o comunicare scrisă a cesiunii, pe suport hârtie sau în format electronic, în care se arată identitatea cesionarului, se identifică în mod rezonabil creanţa cedată şi se solicită debitorului să plătească cesionarului. În cazul unei cesiuni parţiale, trebuie indicată şi întinderea cesiunii.
(2) Înainte de acceptare sau de primirea comunicării, debitorul nu se poate libera decât plătind cedentului.
(3) Atunci când comunicarea cesiunii este făcută de cesionar, debitorul îi poate cere acestuia să îi prezinte dovada scrisă a cesiunii.
(4) Până la primirea unei asemenea dovezi, debitorul poate să suspende plata.
(5) Comunicarea cesiunii nu produce efecte dacă dovada scrisă a cesiunii nu este comunicată debitorului”.Astfel, în lipsa comunicării sau acceptării cesiunii, potrivit dispoziţiilor legale, cesiunea de creanţă nu produce niciun efect, deşi creanţa a fost deja transmisă către cesionar – contractul îşi produce efectele doar între părţile cesiunii, nu şi faţă de debitorul cedat, care reprezintă un terţ specific al cesiunii de creanţă. Debitorul cedat este îndreptăţit să se comporte ca şi cum cesiunea nu ar exista, chiar dacă ştie de ea pe o altă cale decât comunicarea sau acceptarea cesiunii, raportat la prevederile art. 1582 alin. 1 din Noul Cod Civil.
(Judecătoria Slatina, Sentința civilă nr. 3341/2015, portal.just.ro).Deci Clujul nu este un caz singular.
anonim_71, utilizator
Divagați. Încercați să vă păstrați pe aceeași linie. Evident că lipsa comunicării cesiunii duce la inopozabilitatea și implicit lipsa exigibilității creanței cesionarului față de debitorul cedat. dar ce legătură are asta cu valabilitatea cesiunii?