Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie decizie ANAF
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie decizie ANAF

Buna ziua,

Contestatia depusa impotriva unei decizii de impunere, emisa de ANAF in urma unei inspectii fiscale partiale, a fost respinsa de serviciul Contestatii al ANAF.
Dupa acest verdict, ce alte cai de atac am la dispozitie, impotriva acestei decizii?

Multumesc anticipat,

Mihai
Multumesc inca odata, freeelis!

O ultima intrebare si cu asta inchid subiectul.
Daca ANAF incepe executarea silita impotriva mea, ca PFA, poate bloca un cont bancar, unde ne-au fost virati bani in urma vanzarii unui apartament? Mentionez ca acest cont bancar (de fapt s-a transformat in depozit bancar) este pe numele sotiei. Eu nu figurez nici macar ca imputernicit. Sotia este inregistrata si ea in cadrul PFA (mentiune la ORC), dar nu ca angajat, nici ca titular, ci ma "ajuta la desfasurarea activitatii, participand in mod obisnuit la activitatea desfasurata de PFA".

Multumesc anticipat,

Mihai
In opinia mea, nu se poate bloca acel cont bancar daca nu este pe numele entitatii care a depus contestatia.