Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Apartament inchiriat fara forme legale, repercusiuni ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Apartament inchiriat fara forme legale, repercusiuni chirias

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea chestiune: daca o persoana inchiriaza apartamentul si nu depune contract de inchiriere la fisc pentru plata impozitului pe chiria incasata, se face vinovat de evaziune fiscala?
Ce repercusiuni pot exista asupra chiriasului? Are vreo vina ca proprietarul nu a dorit sa intocmeasca contract de inchiriere?
Cum se poate dovedi ca proprietarul a luat bani de la chirias?
Proprietarul spune ca este casa lui si poate sa stea cine vrea el, fara sa ii ia bani.
Mi s-a cerut parerea in aceasta chestiune si am promis ca ma interesez pe acest site unde voi primi lamuriri rapide si pertinente.
Multumesc!
Cum s-a facut plata asa zisei chirii?
Din cate stiu, plata asa zisei chirii s-a facut direct, adica proprietarul a primit banii de la chirias in mana, intalnindu-se in oras sau acasa la proprietar sau la chirias.
1. este evaziune fiscala, caci proprietarul isi face un venit din chirii.
2. Chiriasii fara a avea contract de inchiriere stau ilegal in acea casa, dovada banilor de chirie nu poate fi facuta caci ea se face in baza unui contract si pot fi evacuati oricand din imobil chiar daca au platit chirie.
3. Contractul de inchiriere inregistrat la fisc este titlu executoriu astfel incat in cazul nerespectarii cauzelor din act oricare dintre parti se poate adresa executorului sau instantei de judecata.
Multumesc!