Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... sanctionare trecere la nivel cu calea ferata fara ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

sanctionare trecere la nivel cu calea ferata fara bariere

Am fost sanctionata ca am oprit dincolo de indicator la trecerea la nivel cu cale ferata fara bariera cu 9 puncte amenda si suspendarea permisului pe 90 de zile.
conform OUG 195/2002 art 102alin.3 lit c :
neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune;
As avea castig de cauza daca contest avand in vedere ca in articol nu apare trecerea la nivel cu cale fereta fara bariera.
Codul rutier vechi sanctiona fapta cu amenda intre 9-20 punce si 6 puncte de penalizare, fara suspendarea permisului, dar acum nu mai gasesc fapta in nici un articol.
Multumesc.
Din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

Art. 136. -

(1) La trecerea la nivel cu calea ferată curentă, conducătorul de vehicul este obligat să circule cu viteza redusă şi să se asigure că din partea stângă sau din partea dreaptă nu se apropie un vehicul feroviar.

Art. 138. -

(1) Conducătorul de vehicul este obligat să oprească atunci când:

a) barierele sau semibarierele sunt coborâte, în curs de coborâre sau de ridicare;

b) semnalul cu lumini roşii şi/sau semnalul sonor sunt în funcţiune;

c) întâlneşte indicatorul "Trecerea la nivel cu calea ferată simplă, fără bariere", "Trecerea la nivel cu calea ferată dublă, fără bariere" sau "Oprire".

(2) Vehiculele trebuie să oprească, în ordinea sosirii, în locul în care există vizibilitate maximă asupra căii ferate fără a trece de indicatoarele prevăzute la alin. (1) lit. c) sau, după caz, înaintea marcajului pentru oprire ori înaintea barierelor sau semibarierelor, când acestea sunt închise, în curs de coborâre sau de ridicare.

In cazul in care depuneti plangere contraventionala impotriva procesului verbal dPuteti avea sanse de contraventie puteti avea sanse de castig in cazul in care dob=vediti ca, pentru a avea vizibilitate maxima asupra caii ferate era necesara depasirea locului in care erau amplasate indicatoarele rutiere care semnalizau trecerea peste calea ferata.

ing. Ioan Ciobanu