avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces

eu ma judec cu fostul meu angajator...daca nu va suparati imi puteti da si mie cateva detalii la cele relatate mai jos:
1)orele peste programul lucrat,adica orele suplimentare neplatite(si lucram intre 16-20 ore zilnic,doua zile cu doua zile libere)se pot considera munca la negru
2)am un concediu medical pe care angajatorul meu nu mi l a inregistrat(am cerut duplicat la sectia unde am fost internat fiindu-mi eliberat),in pontajele pe care angajatorul l a aratat la itm apar pontat dar eu am fost internat...este fals in acte?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:21, 30 Mai 2016
1)orele peste programul lucrat,adica orele suplimentare neplatite(si lucram intre 16-20 ore zilnic,doua zile cu doua zile libere)se pot considera munca la negru

Nu este considerata "munca la negru" o astfel de situatie.


2) ..... in pontajele pe care angajatorul l a aratat la itm apar pontat dar eu am fost internat...este fals in acte?


In situatia in care pontajul intocmit de catre angajator nu reflecta realitatea , atunci se poate vorbi despre savarsirea unei infractiuni de fals.

3) Care este obiectul litigiului promovat?
Mesaj editat

@augustin39


Dată post: Luni, 30 Mai 2016, 09:25
Subiect: OBIECTUL LITIGIULUI PROMOVAT

OBIECTUL LITIGIULUI PROMOVAT ESTE DREPTURI BANESTI..CER ANGAJATORULUI SA IMI PLATEASCA ORELE SUPLIMENTARE LUCRATE
=======

In acest caz, angajatorul va trebui sa probeze ca :
- nu ati efectuat ore suplimentare
sau
- v-a compensat in ore libere platite orele suplimentare
ori
- v-a achitat un spor la salariu pentru orele suplimentare efectuate.


Daca se foloseste pontaj si considerati ca nu reflecta realitatea va puteti inscrie in fals cu acel document.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim cu 8 ore program inegal dar in pontaj e cu 11 ore TothAster TothAster Buna ziua, daca avem facute CIM cu 8 ore program inegal specificat, dar cei care au acest CIM, lucreaza in bar-restaurant de tip fast food si lucreaza cate ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare recuperate in pontaj alinadobre alinadobre Vreau sa stiu cum se evidentiaza orele suplimentare recuperate in pontaj. De exemplu, daca un salariat a efectuat 8 ore suplimentare pe 9 august, angajatorul ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate peste program ana_abo ana_abo Un salariat a lucrat cate 2 ore peste program in zilele de L,M,M,J deci are 8 ore suplimentare. Nu se platesc ci se da o zi libera in intervalul urmator. Cum ... (vezi toată discuția)