Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces

eu ma judec cu fostul meu angajator...daca nu va suparati imi puteti da si mie cateva detalii la cele relatate mai jos:
1)orele peste programul lucrat,adica orele suplimentare neplatite(si lucram intre 16-20 ore zilnic,doua zile cu doua zile libere)se pot considera munca la negru
2)am un concediu medical pe care angajatorul meu nu mi l a inregistrat(am cerut duplicat la sectia unde am fost internat fiindu-mi eliberat),in pontajele pe care angajatorul l a aratat la itm apar pontat dar eu am fost internat...este fals in acte?
1)orele peste programul lucrat,adica orele suplimentare neplatite(si lucram intre 16-20 ore zilnic,doua zile cu doua zile libere)se pot considera munca la negru

Nu este considerata "munca la negru" o astfel de situatie.

2) ..... in pontajele pe care angajatorul l a aratat la itm apar pontat dar eu am fost internat...este fals in acte?

In situatia in care pontajul intocmit de catre angajator nu reflecta realitatea , atunci se poate vorbi despre savarsirea unei infractiuni de fals.

3) Care este obiectul litigiului promovat?
Mesaj editat

@augustin39

Dată post: Luni, 30 Mai 2016, 09:25
Subiect: OBIECTUL LITIGIULUI PROMOVAT

OBIECTUL LITIGIULUI PROMOVAT ESTE DREPTURI BANESTI..CER ANGAJATORULUI SA IMI PLATEASCA ORELE SUPLIMENTARE LUCRATE
=======

In acest caz, angajatorul va trebui sa probeze ca :
- nu ati efectuat ore suplimentare
sau
- v-a compensat in ore libere platite orele suplimentare
ori
- v-a achitat un spor la salariu pentru orele suplimentare efectuate.

Daca se foloseste pontaj si considerati ca nu reflecta realitatea va puteti inscrie in fals cu acel document.