avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este corect cum procedeaza cei din asociatie ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este corect cum procedeaza cei din asociatie ?


Buna ziua
Asociatia are incadrat pe postul de facut curatenie 2 ( doua ) persoane :
-Una se ocupa de curatenia pe scari ( 4 )
- Cealalta persoana se ocupa cu colectarea gunoiului de la ghenele de la parter , umplerea acelor tomberoane si scoaterea acestora cand se ridica gunoiul de 2 ori pe saptamana ( miercurea si sambata ) .
Ambii au contracte individuale de munca , norma intreaga adica de 8 ( opt ) ore pe zi , asa a stabilit c.ex.-ul .
Pentru ca cel de la ghena vine sambata la serviciu , are liber o zi - joi - iar sambata dupa ce trec gunoierii care poate fi ora 9;10;11, pleaca si el cu toate ca ziua conform contract are 8 ore , dar a terminat treaba de ce sa mai stea .
Am intrebat de ce se procedeaza asa , raspuns : fiind sambata si ziua este scurta ! in caz contrar nu mai are cine sa faca acest serviciu !
Am si eu cateva intrebari :
1. S a procedat corect si legal de cei care au intocmit C.I.M.-ul de 8 ore acelei persoane iar sambata sa i se permita sa plece dupa ce trec gunoierii ?
2. Ce se poate face in acest caz ?
3. Se poate angaja om de serviciu cu program de 8 ore numai pentru operatiile descrise mai sus ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: eugarizan , utilizator 17:32, 22 Iunie 2016
Nu este corect ca pentru 4 scari sa fie incheiate 2 CIM cu 2 femei de serviciu
eugarizan a scris:
1. S a procedat corect si legal de cei care au intocmit C.I.M.-ul de 8 ore acelei persoane iar sambata sa i se permita sa plece dupa ce trec gunoierii ?

Este corect. Chiar pentru acea zi de sambata ar trebui sa fie platit dublu pentru ca este zi libera conform legii.
3. Se poate angaja om de serviciu cu program de 8 ore numai pentru operatiile descrise mai sus ?

Asociatia poate angaja oricate persoane si cu orice fel de norma sau program in limitele legii, adica cu un program de maxim 8 ore/zi fiecare.
Buna ziua si multumesc mult pentru raspuns dar Domnule Adriantot am de facut 2 comentarii :
- am specificat ca are zi libera din saptamana - joi -sa inteleg ca lucreaza sambata si trebuie platit dublu , adica vine la serviciu incarca un tomberon / scara / zi apoi se odihneste ca asa scrie in fisa postului ca daca il pui sa faca altceva si Doamne fereste pateste ceva , esti raspunzator.
- Dumneavoastra daca ati fi in postura aceasta sa angajati pe acest post o asemenea persoana , asa ati proceda , sau cum ati proceda ?
Si inca ceva , nu am inteles daca poate pleca fiind in timpul serviciului , pai daca Doamne fereste se intampla sa nu spun ce in timpul celor 2 - 3 -4 ore cat trebuia sa stea la serviciu , cine raspunde ?se poate implica I.T.M.- ul ?
Multumesc mult

eugarizan a scris:


se poate implica I.T.M.- ul ?





Raportul juridic de munca este incheiat intre asociatia de proprietar si femeia de serviciu
Obligatiile femeii de serviciu sunt consemnate in CIM si fisa postului
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie in calitate de angajator si de semnatar al CIM se poate implica efectiv pentru analizarea eventualelor nerespectari ale obligatiilor asumate de catre angajat

Se poate angaja om de serviciu cu program de 8 ore numai pentru operatiile descrise mai sus
?

Da, se poate angaja o persoana in astfel de situatii.

Pentru ca cel de la ghena vine sambata la serviciu , are liber o zi - joi - iar sambata dupa ce trec gunoierii care poate fi ora 9;10;11, pleaca si el cu toate ca ziua conform contract are 8 ore , dar a terminat treaba de ce sa mai stea .


In acest caz, sambata ar trebui sa stea la munca 8 ore/zi.

Alte discuții în legătură

Cum se mai poate rezolva acest caz - salarii in asociatie de proprietari nejustificate de munca prestata eugarizan eugarizan Buna ziua Pentru ca nu stiu cum sa mai procedez , va rog sa ma ajutati ce trebuie sa mai fac in cazul pe care il voi descrie mai jos : - In ... (vezi toată discuția)
Codul muncii eugarizan eugarizan Este prevazut in codul muncii faptul ca daca un angajat cu c.i.m. de 8 ore si lucreaza sambata , are dreptul la 2 zile libere ? sa fim intelesi ,nu ... (vezi toată discuția)
Program de lucru . taurel44 taurel44 Buna ziua ! Muncesc la o firma de paza si am unele nelamuriri , la unele din ele poate o sa primesc un raspuns aici . Sunt angajat cu doua contracte de ... (vezi toată discuția)