Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere chelt sociale pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere chelt sociale pentru PFA

Buna ziua!
Pentru o persoana fizica autorizata se deduc incepand cu anul 2016 cheltuielile reprezentand contributiile sociale obligatorii ( pensie si sanatate)? Adica se mai trec la rubrica de plati din Jurnalul de incasari si plati? Pana in anul 2015 acestea se completau in aceasta rubrica si se luau in considerare atunci cand se depunea Declaratia 200, chiar daca se completa si cuantumul acestora in D 200. Incepand cu anul 2016 se vor trece doar in Declaratia 200 fara sa mai fie socotite si la total plati din registru? Nu inteleg prea bine modificarile noului Cod Fiscal art. 68 alin 5 litera l).
Multumesc anticipat!
Inregistrarile din timpul anului in registrul jurnal de incasari si plati si la calculele pentru completarea d200 raman la fel. Doar cei de la finante o sa refaca calculele si o sa va redea aceste modificari in deciziile de impunere pe care le veti primi acasa anul urmator, pentru impozitul pe venit dar si cass si cas in care apar diferentele de plata sau incasat.
Multumesc pentru raspuns, dar ca sa inteleg mai clar...se scad din venituri cheltuielile cu CAS si sanatate? Adica la venitul net sunt luate in considerare? Multumesc!
Da, sunt cheltuieli deductibile.