Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenajare pod de deasupra mansardei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenajare pod de deasupra mansardei

Buna ziua, am achizitionat acum scurta vreme un apartament ce se afla la etajul 5.

Apartamentul este compus din etajul 5 + mansarda, asa au fost vandute. Blocul a suferit modificarea acum 2-3 ani (pe bloc de 4 etaje a fost construit E5 + Mansarda), iar intrebarea mea este daca pot sa folosesc si in ce conditii legale restul de pod de deasupra apartamentului meu (de la tavan pana la varful sau).

Nu am vazut inca CF-ul colectiv al blocului, dar in cazul in care podul nu apare ca fiind bun comun, ce este de facut?

Tavanul este realizat din rigips + vata bazaltica iar podul nu are acces de nicaieri si nici nu poate avea decat direct din apartamentele de la etajul 5.
Swash, utilizator
Modificarea la imobilul de locuit in comun se presupune in lipsa datelor certe din partea dv ca a fost executata cu acordul asociatiei de proprietari,cu proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Legal,nu se putea obtine autorizatia de construire mansarda fara acordul asociatiei de proprietari,situatie in care podul reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare.,proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Conform dispozitii in vigoare,proprietarii pot utiliza exclusiv partea comuna numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari,prin incheierea de contract de inchiriere
Dv puteti contacta presedintele de asociatie si demara negocierea incheierii de contract de inchiriere
Succes 1