Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire impozit salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire impozit salariu

Pentru handicap accentuat se acorda scutire de impozit pe salariu daca sunt angajat la o firma privata cu contract pe durata nedeterminata?

Va multumesc.
Indiferent ca sunteti angajat la stat ori la privat..., Începând cu 1 februarie 2015, persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat beneficiază de scutiri de la plata impozitului din activităţi independente, salarii, pensii şi unele activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură. In norme găsiţi ce prevăd reglementările din Norme, în aplicarea acestor noi prevederi din Codul fiscal.
stefan52 a scris:

Pentru handicap accentuat se acorda scutire de impozit pe salariu daca sunt angajat la o firma privata cu contract pe durata nedeterminata?

Beneficiati de scutire de impozit pe salariu indiferent de tipul c.i.m. incheiat, pe durata nedeterminata sau determinata, cu norma intreaga sau cu timp partial.

Codul Fiscal nu face distinctie in acest caz.
.
Dapix, utilizator