Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... internare datorita incadrarii in art. 114 cp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

internare datorita incadrarii in art. 114 cp

Cine va fi curatorul unei persoane internata conform art.114 CP avand in vedere faptul ca aceasta numai are nicio ruda in viata iar in momentul de fata se afla intr-un spital de psihiatrie si masuri de siguranta din alta localitate decat cea de domiciliu?
Autoritatea Tutelara se ingrijeste de acesta.
Asa cum a precizat si colegul gabescu, se va sesiza Autoritatea Tutelara si aceasta va numi un curator special pana cand persoana in cauza se va insanatosi! Important este ca acest fapt sa se petreaca cat mai curand...
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
pompiliairina a scris:

Cine va fi curatorul unei persoane internata conform art.114 CP avand in vedere faptul ca aceasta numai are nicio ruda in viata iar in momentul de fata se afla intr-un spital de psihiatrie si masuri de siguranta din alta localitate decat cea de domiciliu?
Mentionez ca cei de la autoritatea tutelara nu au pe cine sa numeasca curator
Tutore poate fi orice persoana interesata , care are capacitate de exercitiu deplina.Insa e necesara punerea sub interdictie, de catre instanta de judecata.