Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatela persoana majora, bolnava, internata intr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatela persoana majora, bolnava, internata intr-un azil

Buna ziua,

O femeie in varsta, cu probleme de sanatate, fara sot, copiii,
nu se mai poate ingriji singura. Singura ruda in viata este fratele, care a internat-o intr-un azil, si pt ca si el este bolnav si cu handicap permanent, si nu se poate ocupa indeaproape, a numit-o curator pe o alta persoana.
Vreau sa stiu daca acest curator, are drepturi asupra bunurilor femeii?
Nu are drept. Curatorul poate sa conserve si sa administreze bunurile persoanei cel mult. Orice act de dispozitie se face cu aprobare data fie de instanta fie de Autoritatea tutelara.
La fel si in cazul tutorelui.
Atentie tutorele se instituie in cazul punerii sub interdictie a persoanei, aceata nu are capacitate de exercitiu iar curatela este o masura temporara, in care persoana nu e neaparat nevoie sa fie lipsita de capacitate de exercitiu.