avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiilor

Buna ,am si eu o intrebare: In cat timp de la promulgare, intra in vigoare o lege? mai exact legea pensiilor 263/2010 ,modificarea art. 56 si 57? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:58, 12 Iulie 2016
14 ani si 2 luni in conditii speciale,in mina, si 2 ani si 4 luni conditii normale
Daca are 32 de ani de stagiu din care 14 in conditii speciale, atunci limita de varsta la 58 de ani.
Daca are doar 16 ani si 6 luni, din care 14 ani si 2 luni in conditii speciale, atunci limita de varsta la 65 de ani.
Nu are legatura cu stagiul complet de 20 de ani.
Multumesc, dar la cei 14 ani si 2 luni conditii speciale se acorda un procent de 100% asta ar insemna un stagiu realizat de 28 de ani si 4 luni doar conditii speciale . Nu se ia in considerare acest stagiu?
14 ani in conditii speciale aduc un stagiu aferent de 7 ani(6 luni/an).
14 ani si 2 luni in conditii speciale raman tot 14 ani si 2 luni.
Perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiul aferent) nu se adauga la stagiul in conditii speciale.
Se adauga la total stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Handicap preexistent calitatii de asigurat nyflorin nyflorin Buna ziua, Ma numesc N.F., sunt din Slatina. Sunt persoana cu handicap gradul accentuat. Handicapul il am din nastere. Am certificat de handicap preexistent ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie - grupe munca Elenastef49 Elenastef49 De ce nu se recalculează pensiile pentru grupa de munca indiferent de domeniu in care a lucrat? Am lucrat 14 ani grupa 1 si 9 ani grupa 2 in chimie pe ... (vezi toată discuția)
Calculare varsta pensionare ConstantinBivol ConstantinBivol Buna ziua, Am stagiu complet de cotizare 35 ani, 13 ani si 4 luni grupa 1, 18 ani si 9 luni grupa II. Dupa reintroducerea grupei I, vreau sa stiu la ce ... (vezi toată discuția)