Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiilor

Buna ,am si eu o intrebare: In cat timp de la promulgare, intra in vigoare o lege? mai exact legea pensiilor 263/2010 ,modificarea art. 56 si 57? Va multumesc
14 ani si 2 luni in conditii speciale,in mina, si 2 ani si 4 luni conditii normale
Daca are 32 de ani de stagiu din care 14 in conditii speciale, atunci limita de varsta la 58 de ani.
Daca are doar 16 ani si 6 luni, din care 14 ani si 2 luni in conditii speciale, atunci limita de varsta la 65 de ani.
Nu are legatura cu stagiul complet de 20 de ani.
Multumesc, dar la cei 14 ani si 2 luni conditii speciale se acorda un procent de 100% asta ar insemna un stagiu realizat de 28 de ani si 4 luni doar conditii speciale . Nu se ia in considerare acest stagiu?
14 ani in conditii speciale aduc un stagiu aferent de 7 ani(6 luni/an).
14 ani si 2 luni in conditii speciale raman tot 14 ani si 2 luni.
Perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiul aferent) nu se adauga la stagiul in conditii speciale.
Se adauga la total stagiu.