Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura speciala intocmita la Ambasada Romaniei din ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura speciala intocmita la Ambasada Romaniei din Argentina

O procura speciala se poate intocmi la Ambasada Romaniei din Argentina de catre un cetatean strain(argentinian) iar imputernicitul(mandantul) sa fie cetatean roman?
In cazul in care se poate, procura necesita apostilare sau supralegalizare in vederea producerii efectelor juridice in Romania?
Multumesc!
henriettebondar a scris:

O procura speciala se poate intocmi la Ambasada Romaniei din Argentina de catre un cetatean strain(argentinian) iar imputernicitul(mandatarul) sa fie cetatean roman?
In cazul in care se poate, procura necesita apostilare sau supralegalizare in vederea producerii efectelor juridice in Romania?
Multumesc!

Sunt de parere ca cetateanul argentinian, fiind doar de cetatenie argentiniana nu poate sa imputerniceasca pe nimeni la ambasada, intrucat nu este cetatean roman.
Deci nu-i ramane decat varianta de a face o procura speciala la un notar care sa aiba apostila de la Haga. Care este scopul imputernicirii? Are cetateanul srgentinian incheiate acte pe teritoriul Romaniei?