Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CARNETUL DE MUNCA - INSCRIEREA SPORURILOR OBTINUTE IN ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CARNETUL DE MUNCA - INSCRIEREA SPORURILOR OBTINUTE IN INSTANTA DAR NEACHITATE

Cum se trateaza situatia urmatoare
- Angajatul a obtinut in instanta plata RETROACTIVA a unor sporuri salariale dar acestea vor fi acordate conform Ordonantei in cursul urmatorilor 3 ani.
Angajatul trebuie sa iasa la pensie pentru limita de varsta in luna septembrie. Intrebarea este daca angajatorul trebuie sa nu sa inscrie in Carnetul de Munca aceste sporuri salariate care nu au fost achitate si cum se va proceda in viitor cu privire la drepturile de pensie pentru aceste sporuri ?
BODEALEX a scris:

daca sporurile obtinute si incluse in veniturile realizate nu sunt trecute pe Carnetul de Munca , se poate rezolva printr--o Adeverinta cu veniturile realizate pentru perioada respectiva , eliberata de catre Angajator.
Cu aceasta Adeverinta mergeti la Casa de Pensii , care trebuie sa tina seama de aceasta si sa va recalculeze punctajul pensiei.

Casa de Pensii nu tine cont de adeverinta daca angajatorul nu plateste contributia pentru asigurarile socoale. Si nu vrea sa o plateasca! In sectorul bugetar.
Tocmai am citit ca O.U.G. nr. 71/2009 a primt aviz negativ de la Comisia Juridica din Senat. Urmariti si dvs. stirile Avocatnet.ro, este posibil ca acest act normativ sa nu treaca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Unde pot gasi avizul negativ al Comisiei Juridica? In afara de articole legate de acest subiect, nu am gasit nimic..., pe site-ul Senatului, in Fişa proiectului de lege , nu apar decat avizele din partea Comisiei pentru drepturile omului... si Comisiei pentru buget, finanţe... , cele favorabile :) , iar la urmatoarele Comisii, care au avut deja termenul de pronuntare, nu apare pe ordinea de zi nimic, ce se intampla? Avem dreptul sa stim avand in vedere transparenta...?
simo.s, utilizator
simo.s a scris:

Unde pot gasi avizul negativ al Comisiei Juridica? In afara de articole legate de acest subiect, nu am gasit nimic..., pe site-ul Senatului, in Fişa proiectului de lege , nu apar decat avizele din partea Comisiei pentru drepturile omului... si Comisiei pentru buget, finanţe... , cele favorabile :) , iar la urmatoarele Comisii, care au avut deja termenul de pronuntare, nu apare pe ordinea de zi nimic, ce se intampla? Avem dreptul sa stim avand in vedere transparenta...?

ma refeream la O.U.G. nr.71/2009