Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mai trebuie si decizie ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mai trebuie si decizie ?

Buna dimineata !

Va rog mult sa ma ajutati si sa imi spuneti
daca la angajarea unui salariat
s-a intocmit doar Contractul individual de munca
si s-a omis emiterea unei Decizii de angajare,
este vreo problema ?

Este suficient doar Contractul individual de munca
sau trebuia data si o Decizie de angajare ?

Daca trebuia data si o Decizie de angajare,
cum mai poate fi remediata problema ?
Surse de informare :
ORDIN nr. 946 din 4 iulie 2005 (*republicat*) pentru aprobarea Codului controlului intern/managerial, cuprinzand standardele de control intern/managerial la entitatile publice si pentru dezvoltarea sistemelor de control intern/managerial

Ordinul nr. 400/2015 pentru aprobarea Codului controlului intern managerial al entităţilor publicemodificat prin Ordin 530/2016(contine CODUL CONTROLULUI INTERN/MANAGERIAL al entităţilor publice si CODUL CONTROLULUI INTERN/MANAGERIAL
al entităţilor publice

Scuzati ,nu am indicat explicit temeiul legal !

Atentie : paragrafele 3 si 4 nu sunt din Ordinele mentionate de dvs, pe care din pacate le cunosc foarte bine continutul lor .
La ce va referiti mai exact?
Comentariile imi apartin,asa incat nu le puteti regasi in continutul actelor normative... Ceea ce nu am mentionat,este ca in prezent standardele au o alta numerotare in cf cu Ordinul 400/2015,act normativ ce este in vigoare acum(continutul este acelasi ca in Ordinul 946 insa)astfel standardul privind procedurile nu mai este 17 ci a devenit standardul 9 ,in rest definitiile ,descrierea standardului sunt preluate din legislatie

Ideea de retinut este ca institutia publica trebuie sa aiba implementat acest sistem de control intern/managerial,iar inspectorul ITM a actionat corect in cazul prezentat,in sensul in care a profitat de absenta unei reglementari la nivel intern in ceea ce priveste emiterea deciziei la incadrare si a actionat in consecinta !
ContSters391349, utilizator
hrs61 a scris:

.....

Controlul intern reprezintă ansamblul politicilor și procedurilor concepute și implementate de către managementul și personalul entității publice, în vederea furnizării unei asigurări rezonabile pentru: atingerea obiectivelor entității publice într-un mod economic, efficient și eficace; respectarea regulilor externe și a politicilor și regulilor managementului; protejarea bunurilor și a informațiilor; prevenirea și depistarea fraudelor și greșelilor; calitatea documentelor de contabilitate și producerea în timp util de informații de încredere, referitoare la segmentul financiar și de management.
Conform OMFP 946/2005 republicat, conducătorul fiecărei entități publice dispune, ținând cont de particularitățile cadrului legal de organizare și funcționare, precum și de standardele prevăzute în OMFP 946/2005, măsurile necesare pentru elaborarea și/sau dezvoltarea sistemului de control intern/managerial, inclusiv a procedurilor formalizate pe activități.
.....

La aceste paragrafe care se regasesc mot-a-mot aici:
[ link extern ]

Subiectul acestui topic nu se refera la controlul intern/managerial, inclusiv a procedurilor formalizate pe activități.
- catre doamna utilizator hrs61:

Am vazut ca ITM trece peste si peste proceduri
si iti recomanda masuri ...
pe care le crede de cuviinta
si care unele nu sunt in legi....