Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala art. 65, al. (1) - restrictii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala art. 65, al. (1) - restrictii pt angajator

Buna ziua. In cazul incetarii CIM conform art 65 al 1 codul muncii, care sunt restrictiile pentru angajator in ce priveste angajarea ulterioara a unei persoane pe aceeasi functie. Va multumesc
Nu exista nicio alta restrictie in ceea ce priveste noi angajari ale angajatorului.

In practica judiciara s-a statuat ca, nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post
(Tribunalul Mehedinţi. Secţia Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale. Sentinţa nr. 526/28.02.2008, pronunţată în dos. nr. 9485/101/2007, [ link extern ] )