Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

Buna ziua,
sunt angajata ca agent de vanzari in carul unei companii, De 3 zile a mai fost angajat inca un agent de vanzari pe aceeasi companie .
Conducerea a hotarit desfintarea unui post din motive economice in ideea ca de 3 zile a mai angajat inca un agent .
Va rog sa mi precizati daca conf. C.M se poate realiza acest lucru sau care sunt conditiile in care se poate realiza acest lucru
Multumesc
Codul Muncii nu interzice acest lucru , ci mentioneaza clar ca : Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Insa in doctrina si jurisprudenta - care nu constituie izvor de drept - s-a statuat ca :
Nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post. (Ovidiu Ţinca, Despre concedierea salariatului pentru motive economice, în Revista română de dreptul muncii nr. 2/2005, p. 83; (Hotararea nr. 865 din data 2009-06-16 pronuntata de Curtea de Apel Suceava; Tribunalul Mehedinţi. Secţia Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale. Sentinţa nr. 526/28.02.2008, pronunţată în dos. nr. 9485/101/2007). )
Va multumesc pentru raspuns
o zi minunata