Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie balcon.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie balcon.

Buna ziua! Mama a cumparat acum 3 luni un apartament la et.1 care are balconul din constructie modificat in bucatarie si inca un balcon de 21 mp, construit fara autorizatie in urma cu 26 de ani deasupra balconului vecinului de la parter, care e zidit, cu fundatie si autorizatie pt p+4. Balconul mamei e din tabla izolat, dar mama vrea sa darame tot si sa faca o constructie solida. Am auzit ca ar primi amenda pt constructia fara autorizatie existenta deja. E adevarat? Ea vrea sa isi ia toate autorizatiile. Ce are de facut?
micky02ct, utilizator
Trebuie intocmit un proiect pentru demolarea ctiei. existente si executia noii ctii. dorite. Proiectul se intocmeste de catre o firma autorizata.
Pentru executia lucrarii este necesara obtinerea autorizatiei de ctie. de la primarie.
Inceperea lucrarilor se anunta la Inspectoratul teritorial in ctii.