Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinta nevalorificata de casa de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinta nevalorificata de casa de pensie

am depus dosarul pt pensie boala grad 2, a fost nevalorificata o adeverinta de grupa a 2-a pe motiv ca adeverinta nu a fost emisa cf cu intelesul art 6 la norme din introducere la ord 50/1990 . Ce inseamna acest lucru ?
Mentionez ca am indeplinit functia de ing.sef la un Agromec ,am atasat hotarirea consiliului de administratie al conducerii forului ierarhic superior (cu care am negociat salarizarea ) -respectiv Trustul SMA ,dar nu era specificat ''cu sindicate "
Este obligatorie acordul sindicatelor pt cei cu functii de conducere , care nu fac parte din sindicatul societatii ? si salarizarea mea era negociata cu forul ierarhic superior ?
TANASETEOFIL a scris:

am depus dosarul pt pensie boala grad 2, a fost nevalorificata o adeverinta de grupa a 2-a pe motiv ca adeverinta nu a fost emisa cf cu intelesul art 6 la norme din introducere la ord 50/1990 . Ce inseamna acest lucru ?
....

Potrivit acestui pct. 6, nominalizarea persoanelor care se incadreaza in grupele I si II de munca se face de catre conducerea unitatilor impreuna cu sindicatele libere din unitati, tinandu-se seama de conditiile deosebite de munca concrete in care isi desfasoara activitatea persoanele respective (nivelul noxelor existente, conditii nefavorabile de microclimat, suprasolicitare fizica sau nervoasa, risc deosebit de explozie, iradiere sau infectare etc.).
-Nu s-a mai gasit nimic in arhiva societatii legat de hotaririle sindicatului , in adeverinta este subliniat ca incadrarea in grad de munca afost facuta cf ord 5o/90 , adresa mmps nr 155 si 382,si decizia consiliului de administratie nr.....data ...... si totusi nu au luat-o in considerare .Momentan am deschis proces impotriva Casei de pensie .
Pentru o alta perioada de timp ,lucrata in aceiasi unitate , o alta adeverinta emisa de un depozit de arhiva a forului ierarhic superior {TMA , care intre timp a fost desfiintat },unde era specificat "cu sindicate "-Casa de pensie a valorificat-o si mi-a acordat grupa .
Cum credeti ca ar trebui sa actionez pentru a valorifica adeverinta care nu este cf art 6 din ord 50/90
TANASETEOFIL, utilizator
Doar contestatie in termen la comisia centrală do apoi - după expirarea celor 45 zile in care comisia e obligată sa raspunda - actiunea in instanță.
Am facut contestatie .Casa de pensie nu a raspuns .Au trecut 45 de zile .Am deschis actiune in instanta . Juristii de la Casa de pensie m-au sfatuit sa deschid actiune in Instanta pt ca Legea este varza (murata) .
~ Conținut șters la cerere ~