Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate la pachet cu servicii de consultanta ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate la pachet cu servicii de consultanta manageriala?

Desi nu am in obiectul de activitate prestarea de servicii contabile, expertizari contabile etc., totusi, in oferta mea si in materialele mele publicitare mentionez asigurarea si unor astfel de servicii.
In realitate eu nici nu prestez asemenea servicii.
Iar in situatia in care am solicitari de servicii contabile le recomand solicitantilor pe colaboratorii nostri de specialitate (o firma de contabilitate).
Este ceva ilegal in acest tip de publicitate?
Stimate fat frumos, sa stiti ca nu e.
Publicitate minicinoasa.
Pentru ca serviciile de contabilitate sunt chiar prestate. Si inca la inalte standarde, numai ca intre societatea noastra si cea de contabilitate este un contract de prestari servicii similar celui de subantrepriza.
Ideea era ca cineva din CECCAR a ignorat avertismentele avocatilor nostri si a continuat sa conteste colaborarea noastra cu confratele lor (societatea de contabilitate) inclusiv pe palierul acesta publicitar, iar eu am vrut sa verific aprecierile avocatilor care ne erau favorabile unanim.
Multumim.
Nu contest ca serviciile de contabilitate sunt efectuate la standarde inalte. Nu calitatea acestor servicii este in discutie acum.
Dar in materialul publicitar, inteleg ca firma de consultanta isi anunta potentialii clienti ca efectueaza servicii contabile, servicii pe care nu le efectueaza ea, ci o alta firma.
Ori daca un client alege firma dvs (sa zicem ca este mai aproape de sediul sau), iar cand vine la dvs ii spuneti "stati putin ca nu noi va tinem contabilitatea", mergeti in capatul celalalt al orasului si incheiati contract cu firma de contabilitate, nu credeti ca in acest fel a cam fost indus in eroare clientul?
Poate ar trebui sa reformulati anuntul din materialul publicitar.

P.S.: Pana la urma, ce fel de contracte s-au incheiat?
1. Prima oara spuneti ca clientul incheie contract direct cu firma de contabilitate - ceea ce este foarte corect.
2. A doua oara spuneti ca este un contract similar celui sub antrepriza (dvs incheiati contract cu clientul si pe urma trimiteti lucrarea la firma de contabilitate) - in acest caz nu este corect din trei motive:
- pentru ca firma dvs se obliga fata de client sa efectueze servicii contabile si nu are dreptul;
- pentru ca clientul nu are contract incheiat cu o firma de contabilitate - incalca legea contabilitatii;
- firma de contabilitate nu isi asuma nici o raspundere fata de client.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
[Stimate fat frumos, sa stiti ca nu e.
Publicitate minicinoasa.
Pentru ca serviciile de contabilitate sunt chiar prestate. Si inca la inalte standarde, numai ca intre societatea noastra si cea de contabilitate este un contract de prestari servicii similar celui de subantrepriza.
Ideea era ca cineva din CECCAR a ignorat avertismentele avocatilor nostri si a continuat sa conteste colaborarea noastra cu confratele lor (societatea de contabilitate) inclusiv pe palierul acesta publicitar, iar eu am vrut sa verific aprecierile avocatilor care ne erau favorabile unanim.
Multumim. ]
===========================================================
Stimate Domn Ovidiu Goga, sunt SIDERATA!

??Sa recapitulam:
-conform Registrului Comertului, Sov Consulting s-a infiintat pe data de 11 aprilie 2007, an in care soc nu a desf.activitate si nici nu a depus la Reg. Comertului, Declaratia...bla,bla..
-conform site-ului www.mfinante.ro, societatea nu a depus bilantul aferent anului 2008, ....doar aveti contract cu societatea de contabilitatea la "inalte standarde", :((
-v-am verificat pe cele 3 site-uri, (ceccar, cafr, ccfiscali) atat pe dvs cat si societatea dvs. si nu figurati pe nici unul.....asta nu inseamna ca ma asteptam sa gasesc ceva, dar sa fiu totusi sigura....:O
Dar, chiar nu vreau sa mai scriu nimic...., in schimb voi atasa niste documente, luate de pe site-uri publice, pentru "informare".
Imi cer scuze daca mesajul va fi cam mare................

Conform site-ului www.sovconsulting.ro, la sectiunea servicii aveti:
- consultanta fiscala autorizata,
- consultanta juridica,
- expertiza economica
- si altele.........................
domenii care au un caracter specific si cu autorizare speciala
---------------------------------------------------------------------------
www.avocatnet.ro

Sov Consulting
Consultant credite si finantari
Adresa / Sediu: str. V. Alecsandri nr. 72., Baia Mare, MARAMURES
Telefon contact: 0731870195
Fax: 0262229133
Website: [ link extern ]
Email: manager@sovconsulting.ro
Descrierea activitatii consultantului
Sov Consulting este rezultatul unor experienţe acumulate în operarea cu fonduri PHARE, SAPARD, ISPA şi UNDP.
Toate proiectele destinate accesării fondurilor europene structurale (cererile de finanţare) întocmite de Sov Consulting au fost selectate şi implementate cu succes.
Deşi neîmplinirile fac parte din viaţă şi afaceri, credem că, peste ani, Sov Consulting va reprezenta o excepţie în această privinţă, astfel încât cea de a doua frază să rămână adevărată. (Pentru a nu schimba prezenta descriere.:))
Ceea ce este mai mult decât un motto pentru noi se exprimă astfel: nu intra în afaceri care nu profită tuturor părţilor.
Cu prietenie,
Ovidiu Goga
Executive Manager Sov Consulting

P.S. Vă rugăm să vizitaţi www.sovconsulting.ro pentru detalii referitoare la toate serviciile noastre.
--------------------------------------------------------------------------------------
www.onrc.ro [ link extern ]

Nr.crt. Firma Nr. inregistrare RC
Cod Fiscal Stare firma Data ultimei inregistrari la RC
1. SOV CONSULTING SRL
Judet :Maramureş, Localitate :BAIA MARE J24/697/2007
- functiune
- certificat de inmatriculare preschimbat 23.07.2008
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007
---------------------------------------------------------------------------------
SOV CONSULTING S.R.L

Posted in Agentii rent a car 23-Iul-2008
Denumire agentie rent-a-car: SOV CONSULTING S.R.L
Maramures , Maramures
Adresa: Baia Mare, str. V. Alecsandri nr. 74, jud. MM
Telefon: 0731.870.195
Fax: 0262.229.133
Web: [ link extern ]
Persoana contact: Pintea Ionut
Descriere agentie rent-a-car:
SOV CONSULTING S.R.L va ofera cele mai moderne servicii de rent a car in Maramures.
Autoturisme noi şi modele noi la preţurile cele mai mici vă stau la dispoziţie pentru orice ocazie: afaceri , turism, evenimente, activităţi cotidiene etc.Sediu: Baia Mare, str. V. Alecsandri nr. 74, jud. MM,
Conturi: deschise la Banca Comercială Carpatica Baia Mare
(lei) RO03CARP025000368457RO02,

(euro) RO84CARP025000368457EU01,

(dolari S.U.A.) RO44CARP025000368457EU01,
Rezervările se fac pe bază de programare.

SC SOV CONSULTING SRL - Baia Mare

Adresa: V. Alecsandri 72B
Telefon / Fax: +40-262-229.133
Mobil: +40-744-303.115; +40-731-870.195
Email: manager@sovconsulting.ro
[ link extern ]

Program:
9 - 17
Alte informatii despre firma
Rent a car - cele mai bune autoturisme din zona!!!
Autoturisme

8 autoturisme disponibile in parcul auto

Mercedes Benz S Classe (320CDI) / 2004 / 90€ / zi
Mercedes Benz ML Classe (270CDI) / 2003 / 59€ / zi
Ford New Mondeo (2000TDCI) / 2007 / 49€ / zi
Ford Focus-facelift / 2008 / 39€ / zi
Ford Fiesta / 2008 / 23€ / zi
Perioada minima de inchiriere: 24 ore
Perioada maxima de inchiriere: nelimitat
Asigurare CASCO: da
Taxa de drum inclusa in pret: da
Se percepe garantie: da
Limita kilometri: da
Livrare: da
Loc de predare: Unde se doreste.
Rezervor plin: da
Poate circula in afara tarii: da
La solicitare se poate asigura sofer: da

Conditii de inchiriere:
Minim 21 ani si 2 ani experienta pentru soferi. Garantii intre 200 si 600€
=====================================================

Finantari si credite > birou consultanta SOV CONSULTING SRL, loc. Baia Mare, jud. Maramures

Adresa: Baia Mare, Vasile Alecsandri, 72B, jud. Maramures
Telefon: 0262-229133, 0731-870195, 0744-303115
Fax: 0262-229133
E-mail: manager@sovconsulting.ro

Program de lucru: L: 9-18, M: 9-18, M: 9-18, J: 9-18, V: 9-18, S: , D:
Obiect de activitate: Fonduri europene, programe finantare, creditare, investitii, consultanta fiscala, contabilitate, fonduri structurale

Domenii standard alese: AUDIT FINANCIAR CONTABIL | BANCI | BURSA DE VALORI > Tranzactii actiuni | CONTABILITATE | CREDITARE SI FINANTARE | INVESTITII MOBILIARE > actiuni si obligatiuni | PROIECTE DE FINANTARE > credite imobiliare si ipotecare | AFACERI > Brokeri | AFACERI > Centre de afaceri | AFACERI > Consultanta firme | AFACERI > Consultanta si intermedieri | AFACERI > Infiintari firme | AFACERI > pentru persoane fizice | AUTORIZATII FIRME > intocmiri proiecte si documentatii | CONSULTANTA | CONSULTANTA INVESTITII > actiuni si obligatiuni | CONSULTANTA REORGANIZARI > falimente, lichidari firme | CONSULTANTA SI INTERMEDIERI > Afaceri si management | CONSULTANTA TEHNICA > pentru proiecte de finantare | FIRME > Intocmiri si modificari acte | MANAGEMENT > Consultanta si intermedieri
Detalii optionale: 1. localizare harta; 2. detalii;
Web: www.sovconsulting.ro
------------------------------------------------------------------------------
[ link extern ]
SOV CONSULTING S.R.L.
Bilant
Inapoi la Catalogul Firmelor

Adresa: Str. VASILE ALECSANDRI 74A Baia Mare
Telefon:
Fax: 0262211794
Judet: MARAMURES
Cod Unic de Identificare: 21551991
Nr. Registrul Comertului: J24/697/2007
Stare societate : INREGISTRAT din data 11 April 2007
Capital social subscris si varsat : 0 RON
Cifra de faceri: 0 RON
Profitul net: 0 RON
Salariati 0
Tipul de activitate :
Pierderea neta: 0 RON
Datorii Total: 0 RON vrei mai mult?
Cheltuieli totale: 0 RON vrei mai mult?
Activeimobilizate TOTAL: 0 RON vrei mai mult?
Active circulante TOTAL: 0 RON vrei mai mult?
Stocuri: 0 RON vrei mai mult?
Disponibilitati banesti: 0 RONvrei mai mult?
Creante: 0 RONvrei mai mult?
Capitaluri: 0 RONvrei mai mult?
Patrimoniul regiei: 0 RONvrei mai mult?
Patrimoniul public: 0 RONvrei mai mult?
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli: 0 RONvrei mai mult?
-----------------------------------------------------------------------------

[ link extern ]

SOV CONSULTING SRL

Detalii de identificare SOV CONSULTING SRL.
Nume firma SOV CONSULTING SRL
Cod Unic de Inregistrare 21551991
Nr. Inmatriculare J24/697/2007
Observatii
Descriere SOV CONSULTING SRL - firma, produse, servicii.
Sediu SOV CONSULTING SRL - informatii de contact.
Principal Judet MARAMURES
Localitate/Sector BAIA MARE
Adresa STR. ALECSANDRI VASILE 74A Ap. 12 Cod 430351
Telefon -
Fax -
Mobil 0740-793.595
Email -
Persoane de Contact Administratori:
GOGA OVIDIU
Asociati:
GOGA OVIDIU

Adresa web -

Domenii de activitate principale
Cod CAEN 000-
Obiect Activitate
An
Bilant Cifra Afaceri
(RON) Grafic Profit
(RON) Grafic Angajati Grafic
Moneda
Informatii statistice
Nr. Asociati 1
Nr. Administratori 1
Nr. Sucursale 0
Nr. Sedii secundare 0
--------------------------------------------------------------------------------------------
www.mfinante.ro

AGENTUL ECONOMIC CU CODUL UNIC DE IDENTIFICARE 21551991

Denumire platitor: SOV CONSULTING S.R.L.
Adresa: Str. VASILE ALECSANDRI 74A Baia Mare
Judetul: MARAMURES
Numar de inmatriculare la Registrul Comertului: J24/697/2007
Act autorizare:
Codul postal:
Telefon:
Fax: 0262211794
Stare societate: INREGISTRAT din data 11 April 2007
Observatii privind societatea comerciala:
Data inregistrarii ultimei declaratii: 25 June 2009
Data ultimei prelucrari: 02 July 2009
Impozit pe profit (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Impozit pe veniturile microintreprinderilor (data luarii in evidenta): NU
Accize (data luarii in evidenta): NU
Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta): NU
Contributia de asigurari sociale (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorate de angajator (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Contributia de asigurari pentru somaj (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Contributia angajatorilor pentru Fondul de garantare pentru plata creantelor sociale (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Contributia pentru asigurari de sanatate (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Contributii pentru concedii si indemnizatii de la persoane juridice sau fizice (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Taxa jocuri de noroc (data luarii in evidenta): NU
Impozit pe veniturile din salarii si asimilate salariilor (data luarii in evidenta): 16-APR-07
Impozit la titeiul si la gazele naturale din productia interna (data luarii in evidenta): NU
Redevente miniere/Venituri din concesiuni si inchirieri (data luarii in evidenta): NU
Redevente petroliere (data luarii in evidenta): NU
Indicatorii financiari conform bilantului depus pentru anul: 2008

Agentul economic, societate de asigurari, broker, ong nu exista, nu a depus bilant economic (2008) sau bilantul este incorect sau bilantul nu a fost publicat!
---------------------------------------------------------------------------------------

o seara buna.
Multumim pentru analiza atat lui "fat frumos", cat mai ales "Ioanei Constantin".
(Nici nu eram la curent cu faptul ca societatea noastra figureaza pe atat de multe adrese de web.)
In orice caz, speram ca, in special, ultimul mesaj nu reprezinta o critica la adresa societatii noastre.
In privinta publicitatii mascate, concluzia este clara: nu exista. Este vorba doar de o publicitate la vedere, iar "subantrepriza" (quasiimpropriu calificata astfel relatia, dar relativ sugestiv) este relatia intre noi si cealalta societate de servicii (contabile), ceea ce este in perfect acord cu faptul ca doritorii de servicii contabile incheie contractele pentru astfel de servicii direct cu societatea de contabilitate.
In privinta situatiei financiar-contabile, din perspectiva legala, ne cerem scuze ca ne-am permis sa nu publicam bilantul. (Probabil sunt mai spectaculos de luat in calcul variantele cu "agentul economic ... nu exista" si "bilantul este incorect".
Dupa cum am mentionat, solutiile legale la problema advertisingului sunt cele adoptate de avocatii nostri si au fost confirmate de participantii la discutie, inclusiv dumneavoastra.
Altfel era si de mirare de ce domnii contabili care ne-au adresat corespondenta in urma careia am initiat acest dialog (prin care ne "somau" sa nu mai prestam "servicii contabile") si ale caror argumente nu a rezistat, asa cum am precizat, analizei avocatilor nostri, nu deschid actiune in instanta impotriva noastra. Mai ales ca intreaga lor zbatere are o simpla si omeneasca ratiune: invidia! Si nu, nu invidia indreptata spre noi, ci invidia fata de confratii lor contabili care colaboreaza cu noi, avand astfel asigurata o parte din clientela. Punct. Ce i-o fi impiedicand sa incheie astfel de afaceri cu alte firme de consultanta similare noua?! Asta chiar ca este dificil de lamurit. (Lene, lipsa de imaginatie, elasticitate precara in afaceri, neincredere romaneasca? Nu putem sti.)
In orice caz multumim pentru sprijin, implicare si va dorim succes in tot ceea ce intreprindeti.
Din punctul nostru de vedere discutia pe aceasta tema s-a epuizat.
Sov Consulting, Consultant credite si finantari
Asa este, vorba multa-saracia omului...
Ma bucur ca s-a inteles ceva din discutia asta :duh:
.....am vorbit impreuna si ne-am inteles separat :thumbdown: :thumbup:
Ioana Constantin, Contabil