Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... executare silita - onorariu
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

executare silita - onorariu

doresc sa trec la recuperarea unor drepturi banesti de la institutie de stat,am hotarare irevocabila.nu am banii pt. onorariu executor.ce pot face?
Solicitati institutiei, in scris, sa-si indeplineasca obligatiile stabilite in sarcina sa de catre instanta, anexand in copie titlul executoriu.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Solicitati institutiei, in scris, sa-si indeplineasca obligatiile stabilite in sarcina sa de catre instanta, anexand in copie titlul executoriu.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

:D O idee foarte buna! Si daca institutia zice pas? :D
Mergeti la executor si discutati cu el sa faceti plata dupa ce se face executarea!B-)
Costul executarii cade in sarcina debitorului.
Creditorul avanseaza o parte din suma ce reprezinta onorariu.