Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... - atribuții Comisia paritară - de stabilit prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

- atribuții Comisia paritară - de stabilit prin Contract colectiv ...

- atribuții Comisia paritară - de stabilit prin Contract colectiv de muncă

Vă rugăm să ne ajutați cu câteva răspunsuri cu privire la următoarea situație :

- se negociază Contractul colectiv de muncă
- se vrea ca acea Comisie paritară să fie împuternicita să interpreteze și să rezolve toate divergențele privind aplicarea Contractului colectiv

Probleme:
- sunt salariați care nu sunt membri de Sindicat
- Contractul colectiv - nu este semnat de acești salariați, ci doar de angajator și de Sindicat
- în acest caz, Sindicatul mai este împuternicit de acești salariați ca să facă acest lucru ?
- dacă acești salariați sunt nemulțumiți - pot merge în proces în instanță ?
pentru că acest Contract nu este semnat de ei, dar li se aplică, dar nu îi reprezintă nici Sindicatul... și atunci, cum li se apară drepturile și de către cine ?

- eventualele contestaţii împotriva
evaluărilor profesională - pot fi soluționate de comisia paritară ?
Salariatul va mai putea să meargă să se apere în proces împotriva angajatorului? Sau se blochează totul la nivel intern ?
oanaportar, utilizator
sindicatul poate fi imputernicit de acei salariati sa discute in numele lor , chiar daca nu sunt membriii de sindicat.
Dar cum se face aducerea la cunoştinţa salariaților respectivi acest lucru ? Trebuie o împuternicire expresă doar pentru acele lucruri ?

printr-o adresa semnata de comun acord de angajator si sindicat....
Vă mulțumim enorm de mult pentru sfaturi !
Ce treaba are comisia paritară cu contractul colectiv ori cu evaluările profesionale??? Comisia paritară este constituită din funcționari publici și are atribuție doar monitorizarea aplicarii acordurilor colective, încheiate între autoritatea sau instituţia publică cu sindicatele reprezentative ale funcţionarilor publici, respectiv sindicatele afiliate la o federaţie reprezentativă la nivelul sectorului de activitate sau la nivelul grupului de unităţi din care face parte autoritatea sau instituţia publică sau cu reprezentanţii funcţionarilor publici, dacă astfel de acorduri au fost încheiate; (vezi art. 13 din HG 302//2022).
Contractul colectiv de muncă se încheie pentru angajații care au contract de muncă, nu pentru funcționari publici
Comisia paritară nu poate interpreta nici măcar clauzele din acordul colectiv, ca să nu mai zic de rezolvarea divergențelor... orice contestație împotriva calificativului acordat la evaluarea profesională se rezolvă de către conducătorul instituției, ulterior de instanță, comisia paritară nu are nici o treabă cu așa ceva...