Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

buna ziua. Lucrez la o firma si m-ar interesa daca as putea sa-mi iau concediu fara plata 3 luni de zile fara a-mi inchide contractul de munca.
Poate fi suspendat nu este echivalent cu va fi suspendat asa cum s-a postat
'Va fi suspendat' pt ca aceasta este practica curenta in astfel de cazuri.
Practica nu constituie izvor de drept, legea nu ne obliga in acest caz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si cu ce influenteaza acest aspect asupra dreptului de concediu fara plata a angajatului? Ramane la latitudinea angajatorului daca ii va suspenda sau nu contractul pe durata acestui concediu,ori suspendat ori nu,efectul este acelasi din moment ce angajatul nu presteaza activitate ,iar angajatorul nu plateste angajatul.