Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU CRESTERE COPIL

Buna seara. Sotia mea se afla in prezent in concediu de crestere, bebe avand 10 luni, dar doreste sa se reintoarca in campul muncii. Pot eu, tatal copilului sa iau restul de concediu de crestere pana la implinirea de 2 ani a fetitei? Daca se poate si revin la munca mai devreme cu cel putin 3 luni inainte de finalul celor 2 ani, pot beneficia de stimulentul de insertie pana la varsta de 3 ani a copilului? Multumesc.
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor prevede faptul ca, celuilalt parinte ii este rezervata cel putin o luna din CCC.

art. 11
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia.
....

Prin urmare, in speta, tatal poate opta pentru un CCC cu o durata mai mare de o luna .

2. OUG 111/2010
art.7
(1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).

(2) Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de inserţie se prelungeşte astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) şi (2).
....

Asadar, daca tatal copilului seafla in CCC pana la varsta de 2 ani si va relua activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani va beneficia de stimulentul de insertie (in valoare de 532 lei lunar) pana in ziua in care copilul implineste varsta de 3 ani, incluisv.