Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie radar

Buna ziua !
Imi poate spune cineva cat costa formularea unei contestatii a unui pv de radar (83 km/h) ? De restul ma ocup eu (trimitere prin posta cu confirmare de primire, ...)
Multumesc.
Buna dimineata

In ce sens cat costa? Taxa de timbru cumva? Daca da, verificati aici www.avocatnet.ro/content/art...
Dana Fatol, Avocat
Pentru o plângere împotriva unui proces-verbal de contravenţie datoraţi o taxă judiciară de timbru în cuantum de 20 de lei. Alte sume nu trebuie să plătiţi, cu excepţia situaţiei în care plângerea este întocmită contra cost.
Atentie la termenul de 15 zile in care trebuie depusa plangerea contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie. Presupunand ca fapta s-a produs intr-o localitate unde limita de viteza este de 50 km/h. Aveti sanse se schimbare a contraventiei de depasirea limitei de viteza cu 31 - 40 km/h in cea de depasire a vitezei legale cu 21 - 30 km/h. Prin schimbarea incadrarii contraventiei sanctiunea amenzii se mentine, dar cuantumul acesteia este mai mica.
ing. Ioan Ciobanu