Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune /
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune /

Parintii mei nu au fost casatoriti , au trait impreuna 43 de ani, in concubinaj
- impreuna au 5 copii
- tatal meu mai are un copil dintr-o alta relatie( acum in varsta de 45 de ani)
- impreuna au facut o casa, in acte era trecut doar tatal meu
-s-au judecat in instanta si mama a castigat 50 % din bunuri (casa+teren), ptr ca au fost dobandite si facute impreuna
- tatal meu a murit , succesiunea dupa el nu a fost dezbatuta
- fratele vitreg are si el pretentii la mostenire, chiar daca noi nu l-am cunoscut pana la inmormantare
-intrebarea mea e: poate mama mea sa faca acte(testament, donatie, act vanzare-cumparare) pe jumatatea ei de casa doar la 2 dintre copii?
- in cazul unui testament, acesta poate fi atacat de ceilalti frati dupa moartea mamei?
- nefiind casatorita cu tata participa si ea ca mostenitoare dupa tatal meu?
- mama mea inca nu a facut acte pe partea de casa castigata in instanta, are doar hotararea judecatoareasca definitiva
Va multumesc anticipat ptr ajutor!
Mama nu il mosteneste pe tatal dvs, partea tatalui va fi impartita intre toti copiii lui in mod egal.
Daca face testament sau da de pe acum partea ei la 2 dintre copiii sai, testamentul sau actul de instrainare, poate fi atacat daca incalca rezerva succesorala a celorlalti. Daca va fi instrainata printr-o vanzare catre cei doi copii, restul copiilor vor trebui sa dovedeasca ca nu a fost vanzare, ci donatie deghizata.

Multumesc ptr raspuns! Mama vrea sa faca acte doar la 2 dintre copii, deoarece ceilalti au deja casele lor, nu se face fara stirea lor, nu s-ar pune problema dovedirii unei "donatii deghizate". Dansa vrea doar sa se asigure ca dupa moartea ei nu vor fi probleme la succesiune, si vrea sa faca acte de acum pe partea ei de casa, cealalta parte se va "imparti in mod egal" la copii ca mostenitori ai tatalui!