avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Speta HR: suprapunerea a 2 CIM cu norma intreaga
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Speta HR: suprapunerea a 2 CIM cu norma intreaga

Buna ziua! Am urmatoarea speta:

Angajata din data de 16.02.2015. Inainteaza demisia pentru incetare CIM catre conducerea societatii incepand cu data de 09.05.2016. Tot incepand cu 09.06.2016 incepe un nou contract de munca la o alta companie. Primul angajator uita sa inregistreze decizia de incetare a CIM in REVISAL si face inregistrarea ei cu data de 06.06.2016 (la o luna distanta). In intervalul 09.05.2016 - 06.06.2016 primul angajator a pontat-o ca fiind in Concediu fara plata.
Cum o impacteaza pe aceasta la calculul pensiei cele 17 zile de Concediu fara plata? Se mai poate considera ca are continuitate in munca avand in vedere ca desi a fost inregistrata in concediu fara plata incepand cu 09.05.2016 la primul angajator, a fost angajata de la aceeasi data la cel de al doilea?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: ContSters400311 , utilizator 16:22, 12 Septembrie 2016
Concediu fara plata nu constituie vechime in munca si nici stagiu de cotizare la pensie.

Insa avand in vedere ca in aceeasi perioada a fost angajata la alt angajator, perioada in cauza nu o afecteaza nici la vechimea in munca si nici la calculul stagiului de cotizare la pensie.
Perioada de suprapunere poate fi considerata ca fiind un cumul de functii cu timp integral la 2 angajatori diferiti, in timp ce la primul angajator adica la dvs se afla in cfp la cel de-al doilea angajator desfasoara activitate,asadar va beneficia de toate drepturile si obligatiile de angajat cu cim ,inclusiv va beneficia de vechime in munca si stagiu de cotizare la pensii,somaj si asigurare de sanatate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu medical in cazul incetarii de drept a cim Antal magdalena Antal magdalena Am beneficiat de concediu medical in perioada 18.05.2016-31.05.2016. La data de 23.05.2016 mi-a incetat CIM ca urmare a indeplinirii conditiilor de varsta si ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salariu jax jax Daca imi iau pe o perioada de 30 zile concediu fara salariu...si imi gasesc in aceasta perioada un job mai bun cum fac sa lucrez la noul job...si sa am ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata Erika13 Erika13 Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele situatii: -la cate zile de concediu fara plata (pt rezolvarea problemelor persoanle) am dreptul pe an (lucrez ... (vezi toată discuția)