Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regularizare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regularizare TVA

Buna ziua. Lucrez la o firma care aplica sistemul de TVA la incasare si am primit in septembrie o factura din iulie. Am introdus-o in luna august la achizitii, dar as dori sa stiu daca o introduc si in decontul de TVA pe luna august la regularizari. Este o factura care urmeaza sa se achite mai tarziu . Multumesc anticipat.
Daca ati fi primit-o la timp, ati fi raportat-o in decont in zona "Informatii privind TVA neexigibila sau nedeductibila", pentru ca nefiind achitata, taxa nu ar fi fost deductibila.
Prin urmare, in luna august va fi inclusa in zona pe care am indicat-o mai sus, iar in luna in care o veti achita, veti avea dreptul sa o deduceti.
Buna ziua. Va multumesc pentru raspuns dar tot nu am inteles daca se trece in decontul de TVA, la randul 30," regularizari taxa dedusa", chiar daca nu a afost achitata . Daca puteti sa imi dati mai multe informatii. Multumesc anticipat.
Nu, nu trebuie inclusă la regularizări. Ați spus că nu s-a achitat încă, nu? Deci încă nu s-a născut dreptul de deducere, din moment ce aplicați sistemul TVA la încasare.
În luna în care veți achita factura, veți raporta suma ca TVA deductibilă, rândurile 22-25 din decont.
Va multumesc pentru raspuns.Asa am gandit si eu, dar am sunat si la Asisitenta contribuabili si mi-au spus ca trebuie inclusa la regularizari, de aceea eram bulversata. Va multumesc pentru raspuns.
Cu plăcere.
Succes!